Valentine's Biathlon Individual

Age Group Results

February 14, 2010


Results By Time Line

Men: 0-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Overall Female Open Winners

         Overall                                    ----- Run -----        ----- Swim -----        Total
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Time
     1      16  LONI GRAY                  124   40    3    24:45.9  7:59    1    19:19.9 19:19    44:05.8    
     2      21  MARJA LIETZAN              225   24    1    21:12.9  6:50    3    24:41.8 24:41    45:54.7    
     3      22  MELE YOUNG                 197   45    2    24:26.3  7:53    2    21:41.8 21:41    46:08.1    
Top

Female 19 and under

         Overall                                    ----- Run -----        ----- Swim -----        Total
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Time
     1      28  LAUREN MADAFFARI            81   19    1    24:27.5  7:53    1    23:19.8 23:19    47:47.3    
     2      31  SARAH MUNAR                137   19    2    26:48.4  8:39    2    21:37.5 21:37    48:25.9    
     3      33  DANI HENDERSON              23   14    3    28:17.9  9:07    3    20:23.1 20:23    48:41.0    
     4      48  TAYLOR MCKITTRICK          127   14    4    34:09.5 11:01    4    19:53.7 19:53    54:03.3    
Top

Female 20 to 24

         Overall                                    ----- Run -----        ----- Swim -----        Total
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Time
     1      43  ERIN JOHNSON               191   23    4    30:44.9  9:55    1    22:30.4 22:30    53:15.3    
     2      49  NIKITA BATIC                38   22    3    29:52.2  9:38    2    24:22.6 24:22    54:14.8    
     3      52  KENDALL PERCICH            146   21    2    25:09.9  8:07    3    29:49.6 29:49    54:59.5    
     4      67  LOIS ROBERTS               103   24    1    24:31.7  7:55    4    35:42.3 35:42  1:00:14.1    
Top

Female 25 to 29

         Overall                                    ----- Run -----        ----- Swim -----        Total
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Time
     1      61  KANOELEHUA HOOK             29   28    3    32:23.0 10:27    1    24:02.8 24:02    56:25.8    
     2      69  CHERYL MYERS               115   26    1    27:16.2  8:48    2    33:39.5 33:39  1:00:55.7    
     3      73  SARAH BLANE                 96   28    2    31:45.2 10:15    3    30:48.6 30:48  1:02:33.8    
Top

Female 30 to 34

         Overall                                    ----- Run -----        ----- Swim -----        Total
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Time
     1      24  KIMBERLY BURNETT           182   33    1    23:29.8  7:35    1    22:57.2 22:57    46:27.0    
     2      44  DEANNA CLEMENTS             64   30    2    25:17.9  8:09    2    27:58.9 27:58    53:16.8    
     3      68  SHIMI RII                   73   30    3    30:41.5  9:54    3    30:05.4 30:05  1:00:46.9    
Top

Female 35 to 39

         Overall                                    ----- Run -----        ----- Swim -----        Total
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Time
     1      27  JEANNE HOLM                185   39    1    24:32.0  7:55    1    22:56.6 22:56    47:28.6    
     2      30  HEATHER BARNHILL           223   36    4    27:21.6  8:49    2    20:46.7 20:46    48:08.3    
     3      45  REGINA SAPKO               149   36    8    29:25.6  9:29    3    23:58.2 23:58    53:23.8    
     4      46  LYNNE JOHNSON              190   36    6    28:27.6  9:11    4    25:26.9 25:26    53:54.5    
     5      50  JULIE SELLERBERG           179   37    3    26:49.4  8:39    5    28:02.5 28:02    54:51.9    
     6      56  URSULA PRATT                85   35    5    27:36.9  8:54    6    27:53.4 27:53    55:30.4    
     7      57  MELISSA AUSTIN              43   35    2    25:14.0  8:08    7    30:37.4 30:37    55:51.4    
     8      64  MARCIA ZIEMBA               28   38    7    28:41.3  9:15    8    30:19.1 30:19    59:00.4    
Top

Female 40 to 44

         Overall                                    ----- Run -----        ----- Swim -----        Total
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Time
     1      53  AIMEE FLANNIGAN            206   40    1    26:41.9  8:36    1    28:25.2 28:25    55:07.1    
     2      79  CHERE REXROAT              178   42    3    32:54.1 10:37    2    32:04.1 32:04  1:04:58.2    
     3      81  MONICA PARISE              192   43    2    28:29.4  9:11    3    38:44.9 38:44  1:07:14.3    
     4      85  JOANNE DESMOND               6   42    4    48:46.0 15:44    4    23:35.8 23:35  1:12:21.8    
Top

Female 45 to 49

         Overall                                    ----- Run -----        ----- Swim -----        Total
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Time
     1      38  KAT SPAULDING               60   46    1    24:34.0  7:55    1    26:14.0 26:14    50:48.0    
     2      42  SHARON SHISHIDO            193   49    2    25:58.1  8:23    2    27:11.9 27:11    53:10.0    
     3      58  BARB SYLER                 200   48    4    28:26.2  9:10    3    27:36.4 27:36    56:02.6    
     4      70  MARNY HALL-MORIYASU          8   46    3    27:21.2  8:49    4    33:34.9 33:34  1:00:56.1    
     5      83  TERRI TYMN                  56   47    6    36:11.0 11:40    5    35:26.6 35:26  1:11:37.6    
     6      86  YOLANDA HABAL               48   49    5    33:42.2 10:52    6    42:51.8 42:51  1:16:34.1    
Top

Female 65 to 69

         Overall                                    ----- Run -----        ----- Swim -----        Total
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Time
     1      82  ALICE LACHMAN              196   66    1    38:44.0 12:30    1    31:19.5 31:19  1:10:03.5    
Top

Female 70 and over

         Overall                                    ----- Run -----        ----- Swim -----        Total
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Time
     1      78  JOY SCHOENECKER            188   70    1    33:21.6 10:45    1    30:19.3 30:19  1:03:40.9    
Top

Overall Male Open Winners

         Overall                                    ----- Run -----        ----- Swim -----        Total
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Time
     1       1  BRANDON LAAN               224   26    1    15:20.6  4:57    3    19:14.5 19:14    34:35.1    
     2       2  KYLE NAKATSUKA             213   16    2    18:57.2  6:07    1    16:02.5 16:02    34:59.7    
     3       3  COLIN CHINN                  3   51    3    20:01.7  6:27    2    16:40.3 16:40    36:42.0    
Top

Male 19 and under

         Overall                                    ----- Run -----        ----- Swim -----        Total
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Time
     1       6  ADAM MCKITTRICK            128   14    2    21:01.0  6:47    1    16:40.9 16:40    37:41.9    
     2      10  ALEX HENDERSON              21   16    3    21:53.3  7:04    2    18:26.1 18:26    40:19.4    
     3      19  EDWARD THOMPSON            116   17    1    20:11.4  6:31    3    24:46.9 24:46    44:58.3    
     4      62  DAVID, JR. NATTE            49   16    4    24:37.3  7:56    4    32:44.0 32:44    57:21.3    
Top

Male 20 to 24

         Overall                                    ----- Run -----        ----- Swim -----        Total
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Time
     1      17  KYLE MASSINGILL            203   20    1    20:22.7  6:34    1    23:57.2 23:57    44:19.9    
     2      36  JUSTIN AKAMINE             217   24    2    22:38.1  7:18    2    27:53.1 27:53    50:31.2    
     3      59  RORY BIRDSEY                93   24    3    24:43.2  7:58    3    31:21.2 31:21    56:04.4    
     4      71  JASON WEST                 154   24    4    27:15.7  8:47    4    33:41.1 33:41  1:00:56.8    
Top

Male 25 to 29

         Overall                                    ----- Run -----        ----- Swim -----        Total
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Time
     1       7  DAN HAYEK                  232   25    4    20:36.4  6:39    1    18:51.4 18:51    39:27.8    
     2       9  JUSTIN FREYERMUTH          204   25    1    19:12.0  6:12    2    20:45.3 20:45    39:57.4    
     3      11  STUART NAYLOR              186   28    5    21:55.1  7:04    3    19:35.9 19:35    41:31.0    
     4      12  JAMES SAKAI                222   29    3    20:06.9  6:29    4    21:54.1 21:54    42:01.0    
     5      13  ALEX LIETZAN               226   25    2    19:24.8  6:15    5    23:10.5 23:10    42:35.3    
     6      54  CORY MCKNIGHT              210   25    6    24:02.7  7:45    6    31:04.6 31:04    55:07.3    
     7      74  ANTHONY LEWIS                7   25    7    24:33.5  7:55    7    38:09.4 38:09  1:02:43.0    
Top

Male 30 to 34

         Overall                                    ----- Run -----        ----- Swim -----        Total
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Time
     1      40  ROY REXROAT                177   34    1    26:39.6  8:36    1    24:17.2 24:17    50:56.8    
     2      60  JOSEPH RIED                 91   30                          2    56:22.1 56:22    56:22.1    
     3      63  NATHAN LOVE                 92   32    2    27:05.5  8:44    3    31:40.5 31:40    58:46.0    
     4      75  ELIM YEOH                  236   33    3    31:50.1 10:16    4    31:11.8 31:11  1:03:01.9    
Top

Male 35 to 39

         Overall                                    ----- Run -----        ----- Swim -----        Total
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Time
     1      26  LARRY FLANNIGAN            205   39    3    23:39.8  7:38    1    23:25.2 23:25    47:05.0    
     2      32  SCOTT LATIMER              214   38    4    23:41.4  7:38    2    24:47.9 24:47    48:29.3    
     3      35  ROY O'SULLIVAN             227   37    1    23:35.2  7:36    3    26:19.3 26:19    49:54.5    
     4      39  HIROYUKI HARUYAMA           50   37    2    23:35.8  7:36    4    27:16.6 27:16    50:52.4    
     5      41  KELII KAUKA                219   36    6    26:38.6  8:35    5    25:36.4 25:36    52:15.0    
     6      51  CHRIS HENDERSON             22   39    5    26:10.5  8:26    6    28:48.6 28:48    54:59.1    
Top

Male 40 to 44

         Overall                                    ----- Run -----        ----- Swim -----        Total
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Time
     1       4  SCOT MURAOKA               175   43    1    18:30.6  5:58    1    18:27.2 18:27    36:57.8    
     2       5  RYKER LAMMERS               24   41    2    18:32.1  5:59    2    18:59.1 18:59    37:31.2    
     3       8  DAVID HSU                  174   41    4    20:14.8  6:32    3    19:33.6 19:33    39:48.4    
     4      15  MARK PARKER                176   41    5    20:40.4  6:40    4    23:21.7 23:21    44:02.1    
     5      18  SHOGO FUKUZAWA             228   41    6    21:20.2  6:53    5    23:32.6 23:32    44:52.9    
     6      25  BRIAN LUTHER               150   41    3    19:34.4  6:19    6    27:24.7 27:24    46:59.1    
     7      65  JEFFREY A. KEATING          18   42    7    25:47.4  8:19    7    33:31.8 33:31    59:19.2    
     8      76  ALBERT HOLM                173   42    8    29:43.0  9:35    8    33:22.2 33:22  1:03:05.3    
     9      77  ROBERT BUSCHER              77   44    9    30:32.6  9:51    9    32:46.9 32:46  1:03:19.6    
    10      84  GAVIN ENOS                  57   40   10    36:12.4 11:41   10    35:25.4 35:25  1:11:37.8    
Top

Male 45 to 49

         Overall                                    ----- Run -----        ----- Swim -----        Total
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Time
     1      29  CHARLES KIM                113   49    2    28:16.2  9:07    1    19:45.1 19:45    48:01.3    
     2      47  TOM HEBERLY                 97   49    3    33:13.2 10:43    2    20:45.5 20:45    53:58.8    
     3      55  GREG TATSUGUCHI            114   46    1    27:45.1  8:57    3    27:32.6 27:32    55:17.7    
Top

Male 50 to 54

         Overall                                    ----- Run -----        ----- Swim -----        Total
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Time
     1      14  JOE LATURNAU               102   54    1    20:32.0  6:37    1    23:03.5 23:03    43:35.6    
     2      66  JAMES MORIYASU               9   54    2    26:02.9  8:24    2    33:57.0 33:57    59:59.9    
     3      80  DAVID, JR. KIKAU            40   50    3    34:28.5 11:07    3    30:31.7 30:31  1:05:00.2    
Top

Male 55 to 59

         Overall                                    ----- Run -----        ----- Swim -----        Total
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Time
     1      20  ALTON MOTOBU               121   59    2    26:37.8  8:35    1    19:13.9 19:13    45:51.7    
     2      23  BRAD COATES                195   58    1    24:21.9  7:51    2    21:59.2 21:59    46:21.1    
     3      34  DAVE SHERMAN               180   56    3    28:25.0  9:10    3    20:54.6 20:54    49:19.6    
Top

Male 60 to 64

         Overall                                    ----- Run -----        ----- Swim -----        Total
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Time
     1      37  DONALD EOVINO              215   63    1    25:10.6  8:07    1    25:26.3 25:26    50:37.0    
     2      72  ROBERT BEVACQUA            194   61    2    33:27.5 10:47    2    28:00.5 28:00  1:01:28.1