Valentine's Biathlon
Race Date
10-Feb-08 Team Relay Results
Overall
Event Total
Place Bib No Event Time Time Pace
1
44 CHRIS BURNISKE Run 13:44.7 13:44.7 5:30/M
44 KRISTI TORKILDSON Swim 15:11.3 28:56.0 15:11/K
2
1 CHRIS SPRINGER Run 13:49.3 13:49.3 5:32/M
1 LAURA SPRINGER Swim 16:05.8 29:55.2 16:05/K
3
101 MAILE SCARPINO Run 16:32.4 16:32.4 6:37/M
101 GERAMIAH SIMOES Swim 14:00.4 30:32.9 14:00/K
Family
Event Total
Place No Time Time Pace
1
78 SEAN FOX Run 19:06.6 19:06.6 7:38/M
78 KYLA FOX Swim 19:40.2 38:46.8 19:40/K
2
93 CINDY KAYSER Run 20:31.0 20:31.0 8:12/M
93 KALANI KAYSER Swim 23:23.3 43:54.3 23:23/K
3
7 KEALE STOFFER Run 23:51.4 23:51.4 9:32/M
7 DALE STOFFER Swim 20:59.3 44:50.7 20:59/K
4
30 LEIGH COMPTON Run 26:13.5 26:13.5 10:29/M
30 MIKE COMPTON Swim 18:52.8 45:06.3 18:52/K
5
82 AARON TOM Run 17:52.0 17:52.0 7:09/M
82 DEBORAH TOM Swim 28:03.7 45:55.7 28:03/K
6
100 LEAH MILLER Run 25:31.2 25:31.2 10:12/M
100 KIMBERLY YAMAGUCHI Swim 24:15.4 49:46.6 24:15/K
7
77 MITCHELL HASHIMOTO Run 24:22.7 24:22.7 9:45/M
77 JULIE YANO Swim 25:37.3 50:00.0 25:37/K
Masters
Event Total
Place No Event Time Time Pace
1
99 SHANNON GILLESPIE Run 17:49.3 17:49.3 7:08/M
99 KIM BAGUCHINSKY Swim 17:48.5 35:37.8 17:48/K
2
62 KEVIN HO Run 17:22.4 17:22.4 6:57/M
62 ELIM YEOH Swim 27:34.9 44:57.3 27:34/K
3
90 ROB SUTCLIFFE Run 24:15.7 24:15.7 9:42/M
90 GREG WONG Swim 22:22.6 46:38.4 22:22/K
4
76 BETH YANO Run 25:20.3 25:20.3 10:08/M
76 BILL YANO Swim 29:05.5 54:25.8 29:05/K
5
69 PAULINE LUM Run 28:10.3 28:10.3 11:16/M
69 MARK LUM Swim 30:04.2 58:14.5 30:04/K
Just Friends
29 and under
Event Total
Place Bib No Event Time Time Pace
1
48 RYAN SAUNDERS Run 15:05.8 15:05.8 6:02/M
48 LILLYBELLE DEER Swim 16:04.5 31:10.3 16:04/K
2
61 AUSTIN CHUN Run 17:18.7 17:18.7 6:55/M
61 BRYEE NIHIPALI Swim 16:18.1 33:36.8 16:18/K
3
107 KAYLA HEISS Run 19:11.1 19:11.1 7:40/M
107 BRYANT ZEH Swim 15:20.1 34:31.2 15:20/K
4
103 TRISHA ISHIKAWA Run 18:59.5 18:59.5 7:36/M
103 TAIGA HASHIMOTO Swim 16:16.3 35:15.9 16:16/K
5
70 CARLI MATSUOKA Run 18:44.6 18:44.6 7:30/M
70 ANDREW LUM Swim 18:35.4 37:20.0 18:35/K
6
71 ERYN NAKASHIMA Run 18:55.0 18:55.0 7:34/M
71 PATRICK LUM Swim 18:32.5 37:27.5 18:32/K
7
138 DARREN SCHWARTZ Run 22:22.7 22:22.7 8:57/M
138 KIRRA HAMBY Swim 18:20.1 40:42.8 18:20/K
8
49 CLARA SACHS Run 28:10.9 28:10.9 11:16/M
49 NICHOLAS MA Swim 21:38.0 49:48.9 21:38/K
30 to 45
Event Total
Place Bib No Event Time Time Pace
1
56 HEATHOR DISILVIO Run 15:42.0 15:42.0 6:17/M
56 EFRAIN RUTHENBERG Swim 14:54.4 30:36.4 14:54/K
2
15 ROCIO SANCHEZ Run 17:14.2 17:14.2 6:54/M
15 ASHTON SROCK Swim 13:49.1 31:03.3 13:49/K
3
63 TYLER MULLOY Run 15:28.6 15:28.6 6:11/M
63 LEAH SCHRETENTHALER Swim 16:24.0 31:52.6 16:24/K
4
105 AMY BABCOCK Run 21:05.4 21:05.4 8:26/M
105 WESLEY BABCOCK Swim 19:21.2 40:26.6 19:21/K
5
94 JESSIE VERIVE Run 20:01.5 20:01.5 8:00/M
94 ETHAN PORTER Swim 21:09.0 41:10.5 21:09/K
6
50 ANNA SACHS Run 23:31.7 23:31.7 9:24/M
50 CHRIS MA Swim 19:34.1 43:05.8 19:34/K
7
10 BLAKE DECKER Run ??
10 TAMMY WEYERS Swim 43:23.3 43:23.3 43:23/K
46 to 52
Event Total
Place Bib No Event Time Time Pace
1
95 DANIEL HWANG Run 15:27.1 15:27.1 6:11/M
95 ALISON MULNIX Swim 18:49.1 34:16.3 18:49/K
2
83 JASON KOMORA Run 17:24.1 17:24.1 6:58/M
83 KARI POKRZYWA Swim 17:28.7 34:52.8 17:28/K
53 to 60
Event Total
Place Bib No Event Time Time Pace
1
140 LUKAS SHEILD Run 15:58.7 15:58.7 6:23/M
140 SILVIA BARBER Swim 18:59.4 34:58.1 18:59/K
2
130 ARIEL PADON Run 24:08.0 24:08.0 9:39/M
130 ERIC LOVERN Swim 22:28.2 46:36.2 22:28/K
3
79 YING HUANG Run 24:55.7 24:55.7 9:58/M
79 DAVID SISCHO Swim 22:38.2 47:33.9 22:38/K
61 to 69
Event Total
Place Bib No Event Time Time Pace
1
129 ZACH SOLOMON Run 17:23.1 17:23.1 6:57/M
129 KRYSTAL MORRIS Swim 17:31.8 34:54.9 17:31/K
2
80 TIMOTHY DUBUC Run 14:21.0 14:21.0 5:44/M
80 ANUSCHKA FAUCCI Swim 20:51.5 35:12.5 20:51/K
3
131 MARTI BACH Run 18:11.2 18:11.2 7:16/M
131 TEDDY BUCKLEY Swim 18:19.4 36:30.6 18:19/K
4
24 ALEXANDER WEGMANN Run 17:12.7 17:12.7 6:53/M
24 KIMBERLY TICE Swim 19:50.7 37:03.4 19:50/K
5
53 DAVID LAI Run 20:00.4 20:00.4 8:00/M
53 KYLA BELL Swim 24:55.3 44:55.7 24:55/K
Married
67 and under
Event Total
Place Bib No Event Time Time Pace
1
96 JOHN FLANAGAN Run 13:56.8 13:56.8 5:34/M
96 RAE FLANAGAN Swim 18:58.7 32:55.5 18:58/K
2
26 NARA KAYNE Run 16:17.3 16:17.3 6:31/M
26 JASON KAYNE Swim 18:40.2 34:57.5 18:40/K
3
87 KATIE ELLIOT Run 17:17.6 17:17.6 6:55/M
87 CHRIS ELLIOT Swim 21:28.1 38:45.7 21:28/K
4
122 KYLE RYAN Run ??
122 CATHERINE JOHANN Swim 39:03.5 39:03.5 39:03/K
5
19 DANA BEERY Run 19:14.3 19:14.3 7:42/M
19 LAURA BEERY Swim 21:27.4 40:41.7 21:27/K
6
65 CHRIS VENSKO Run 20:19.8 20:19.8 8:08/M
65 NICOLE VENSKO Swim 20:36.9 40:56.7 20:36/K
7
128 MATT PRIA Run 18:55.6 18:55.6 7:34/M
128 KATHY PRICE Swim 23:00.1 41:55.8 23:00/K
8
97 CAITLIN SPRIGGS Run 21:41.2 21:41.2 8:40/M
97 CLEM SPRIGGS Swim 20:34.2 42:15.4 20:34/K
9
67 WILL SCRUGGS Run 16:44.2 16:44.2 6:42/M
67 CELESTE SCRUGGS Swim 25:38.0 42:22.2 25:38/K
10
137 DARRELL OSBORN Run 21:40.2 21:40.2 8:40/M
137 KRISTY OSBORN Swim 22:56.6 44:36.8 22:56/K
11
134 CURTIS JAMISON Run 27:04.0 27:04.0 10:50/M
134 MARCEL JAMISON Swim 24:26.9 51:31.0 24:26/K
68 to 77
Event Total
Place Bib No Event Time Time Pace
1
9 SCOTT GRONEK Run 20:00.1 20:00.1 8:00/M
9 THERESA GRONEK Swim 24:49.2 44:49.3 24:49/K
2
39 JAY GEISTKEMPE Run 22:07.0 22:07.0 8:51/M
39 BETH PAGE Swim 23:28.6 45:35.6 23:28/K
3
88 TANYA FOSTER Run 23:44.3 23:44.3 9:30/M
88 RUSSELL DAWSON Swim 22:37.9 46:22.2 22:37/K
4
6 JEFF KUTTER Run 19:04.0 19:04.0 7:38/M
6 ALYSSA KUTTER Swim 28:26.0 47:30.1 28:26/K
5
37 WALLACE REED Run 17:40.6 17:40.6 7:04/M
37 TRACY REED Swim 30:10.0 47:50.6 30:10/K
6
27 CAREY BILLINGS Run 20:40.3 20:40.3 8:16/M
27 ROBERT BILLINGS Swim 27:56.5 48:36.8 27:56/K
7
59 ALBERT HOLM Run 27:06.1 27:06.1 10:50/M
59 JEANNE HOLM Swim 24:50.8 51:56.9 24:50/K
78 to 87
Event Total
Place Bib No Event Time Time Pace
1
106 SARAH SLAY Run 16:03.4 16:03.4 6:25/M
106 HUDSON SLAY Swim 16:06.9 32:10.3 16:06/K
2
75 BRUNO HELDT Run 19:24.1 19:24.1 7:46/M
75 JEANEEN HELDT Swim 18:03.0 37:27.1 18:03/K
3
123 RON CRAMER Run 18:57.5 18:57.5 7:35/M
123 LONI GRAY Swim 19:01.5 37:59.0 19:01/K
4
89 JULIE NG Run 19:26.9 19:26.9 7:46/M
89 BRAD LADWIG Swim 19:39.4 39:06.3 19:39/K
5
13 MIKE SAMPLES Run 15:03.2 15:03.2 6:01/M
13 BARBIE SAMPLES Swim 25:04.9 40:08.1 25:04/K
6
43 LOUIS TOMSIC Run 16:11.1 16:11.1 6:28/M
43 ASTI TOMSIC Swim 27:49.6 44:00.8 27:49/K
7
8 DAVID KIMBALL Run 16:58.5 16:58.5 6:47/M
8 CARRIE LEONARD Swim 27:14.0 44:12.5 27:14/K
8
91 KRIS KEITH Run 27:00.8 27:00.8 10:48/M
91 BILL KEITH Swim 22:35.3 49:36.2 22:35/K
9
36 KYLEE DAVISON Run 27:38.5 27:38.5 11:03/M
36 RICHARD DAVISON Swim 23:38.4 51:16.9 23:38/K
10
29 SUSAN IKEDA Run 21:09.9 21:09.9 8:28/M
29 GARRETT IKEDA Swim 30:34.7 51:44.6 30:34/K
88 to 97
Event Total
Place Bib No Event Time Time Pace
1
55 POLLY AI Run 19:28.0 19:28.0 7:47/M
55 CURT AI Swim 16:11.9 35:39.9 16:11/K
2
35 TERRY HECKMAN Run 18:52.5 18:52.5 7:33/M
35 MARK HECKMAN Swim 16:57.0 35:49.5 16:57/K
3
60 LARS FITTER Run 18:53.5 18:53.5 7:33/M
60 KELLI FITTER Swim 18:30.2 37:23.7 18:30/K
4
31 SUZETTE HIEDA-FREITAS Run 24:17.4 24:17.4 9:43/M
31 ROCKLAND FREITAS Swim 26:49.6 51:07.1 26:49/K
5
38 MILLICENT KHAW Run 22:33.4 22:33.4 9:01/M
38 JUNJI TAKESHITA Swim 29:14.1 51:47.5 29:14/K
98 to 107
Event Total
Event Time
Place Bib No Time Pace
1
5 WARD SAUNDERS Run 17:21.8 17:21.8 6:56/M
5 VALISA SAUNDERS Swim 21:35.0 38:56.8 21:35/K
2
45 KAREN TORKILDSON Run 20:57.7 20:57.7 8:23/M
45 STEVE TORKILDSON Swim 19:04.7 40:02.4 19:04/K
3
21 MYRIAM HAFELE Run 24:07.4 24:07.4 9:39/M
21 DAVID HAFELE Swim 27:48.2 51:55.7 27:48/K
4
46 SUE CULLEN Run 22:27.7 22:27.7 8:59/M
46 WARD CULLEN Swim 34:14.4 56:42.1 34:14/K
108 to 119
Event Total
Place Bib No Event Time Time Pace
1
52 MARIE WAGNER Run 19:35.6 19:35.6 7:50/M
52 TOM BURKE Swim 18:20.7 37:56.3 18:20/K
2
127 GERALD GIBBONS Run 20:01.9 20:01.9 8:00/M
127 CHRISTINE RADCLIFFE Swim 25:38.7 45:40.6 25:38/K
3
42 TOOTSIE KOBELANSKY Run 26:20.0 26:20.0 10:32/M
42 JOHN KOBELANSKY Swim 24:00.8 50:20.8 24:00/K
4
3 BRAD COATES Run 19:08.6 19:08.6 7:39/M
3 SACHI BRADEN Swim 31:23.5 50:32.1 31:23/K
5
4 MERCI HUTCHISON Run 23:16.4 23:16.4 9:18/M
4 SCOTT HUTCHISON Swim 27:26.3 50:42.7 27:26/K
6
72 DEE DOLFINGER Run 22:12.1 22:12.1 8:53/M
72 DAVE DOLFINGER Swim 39:05.9 01:18.0 39:05/K
Sweethearts
45 and under
Event Total
Place Bib No Event Time Time Pace
1
92 CODY GIBO Run 20:37.0 20:37.0 8:15/M
92 CHELSIE MATSUOKA Swim 18:06.4 38:43.4 18:06/K
46 to 52
Event Total
Place Bib No Event Time Time Pace
1
135 KATHRYN WALKER Run 15:44.7 15:44.7 6:18/M
135 ZACHARY TANON Swim 21:22.4 37:07.1 21:22/K
2
51 SARA VERGA Run 16:34.1 16:34.1 6:38/M
51 TIPPY LEE Swim 23:22.9 39:57.0 23:22/K
3
110 MEGHAN BROPHY Run 19:45.7 19:45.7 7:54/M
110 LONG NGUYEN Swim 24:19.9 44:05.6 24:19/K
4
108 TINA WHALEN Run 28:33.5 28:33.5 11:25/M
108 TREVOR O'MALLEY Swim 22:18.0 50:51.6 22:18/K
53 to 60
Bib No Event Total
Place Event Time Time Pace
1
136 KATIE KASTNER Run 24:10.6 24:10.6 9:40/M
136 DAVE KISSLING Swim 22:14.1 46:24.7 22:14/K
2
58 FLETCHER BOLL Run 20:23.8 20:23.8 8:09/M
58 EMILY JEN Swim 26:19.3 46:43.2 26:19/K
3
68 MIKIALA RAMLER Run 19:23.8 19:23.8 7:45/M
68 EATON DAYRELL Swim 27:54.4 47:18.2 27:54/K
4
18 OWEN YASUTAKE Run 21:19.5 21:19.5 8:32/M
18 NICOLE BRADFORD Swim 30:40.9 52:00.4 30:40/K
61 to 69
Bib No Event Total
Place Event Time Time Pace
1
81 ALEXIE ESCONDO Run 19:13.7 19:13.7 7:41/M
81 ALICIA ARAGON Swim 22:12.4 41:26.1 22:12/K
2
22 CHRIS HAWKINS Run 21:50.5 21:50.5 8:44/M
22 RAYNER ROWLAND Swim 35:18.4 57:08.9 35:18/K
Sweethearts & Friends
70 to 79
Event Total
Place Bib No Event Time Time Pace
1
73 ALLEGRA ERISMAN Run 18:12.5 18:12.5 7:17/M
73 DAVE SHERMAN Swim 19:46.4 37:58.9 19:46/K
2
41 DAVID FIGUEROA Run 18:22.6 18:22.6 7:21/M
41 KIMBERLY EVANCHIK Swim 22:34.3 40:57.0 22:34/K
3
111 TAI MCCLELLAN Run 18:00.8 18:00.8 7:12/M
111 SCOTT METCALFE Swim 23:48.0 41:48.8 23:48/K
4
74 BRENT MARTIN Run 16:23.5 16:23.5 6:33/M
74 STELLA CABANA Swim 27:44.4 44:07.9 27:44/K
5
132 DERRICK WATAOKA Run 25:09.6 25:09.6 10:04/M
132 SANDRA WATAOKA Swim 26:04.7 51:14.3 26:04/K
6
120 SHELLI HUANG Run 25:38.9 25:38.9 10:15/M
120 LUKE KIRCH Swim 30:13.5 55:52.4 30:13/K
7
98 CYHTHIA RAMIREZ Run 28:31.6 28:31.6 11:24/M
98 PETER BERKELMAN Swim 29:45.5 58:17.1 29:45/K
8
64 RANDY BOUGIE Run 26:50.8 26:50.8 10:44/M
64 AMBER WILLIAMS Swim 38:32.1 05:22.9 38:32/K
80 to 89
Event Total
Place Bib No Event Time Time Pace
1
25 AUDREY VIEUX Run ??
25 BILL GODING Swim 33:23.1 33:23.1 33:23/K
2
54 JOE MEDINA Run 18:54.5 18:54.5 7:34/M
54 KAREN LILIKER Swim 20:02.8 38:57.4 20:02/K
3
102 SCOT MURAOKA Run 14:24.5 14:24.5 5:46/M
102 CAROLYN SAWAI Swim 27:07.9 41:32.5 27:07/K
4
47 BOB MCKAIG Run 19:26.2 19:26.2 7:46/M
47 KENDRA MCBRIDE Swim 24:27.6 43:53.9 24:27/K
90 to 99
Event Total
Place Bib No Event Time Time Pace
1
133 JEFFREY DODGE Run 17:31.6 17:31.6 7:00/M
133 JACQUELINE KIM Swim 20:08.7 37:40.3 20:08/K
2
139 DAVID DALSON Run 22:01.7 22:01.7 8:48/M
139 DENISE BOATWRIGHT Swim 21:54.9 43:56.6 21:54/K
3
11 RHOADS STEVENS Run 20:44.4 20:44.4 8:18/M
11 CARIN CHAN Swim 28:09.1 48:53.5 28:09/K
100 to 119
Event Total
Place Bib No Event Time Time Pace
1
84 LORI YOUNG Run 18:34.4 18:34.4 7:26/M
84 CHAD HARRISON Swim 17:14.1 35:48.5 17:14/K
2
2 SABINE HAARMANN Run 18:56.6 18:56.6 7:34/M
2 WILLIAM INGRAM Swim 19:10.5 38:07.1 19:10/K
3
40 CINDY GIORGIS Run 21:48.0 21:48.0 8:43/M
40 WARREN DURYEA Swim 20:05.2 41:53.2 20:05/K
4
12 BOB DUFFY Run 20:40.7 20:40.7 8:16/M
12 BETH BLACKBURN Swim 28:06.0 48:46.7 28:06/K
5
34 JUDITH CALVERT Run 28:30.1 28:30.1 11:24/M
34 MIKE HANLEY Swim 30:34.7 59:04.9 30:34/K
Sweethearts, Friends & Married
120 to 129
Event Total
Place No Event Time Time Pace
1
33 KATY BOURNE Run 18:49.2 18:49.2 7:32/M
33 PETE SCHLEGEL Swim 22:52.1 41:41.3 22:52/K
2
20 PAULA JECH Run 21:06.9 21:06.9 8:26/M
20 THOMAS JECH Swim 26:16.7 47:23.6 26:16/K
3
86 JANE KIRTON Run 27:35.3 27:35.3 11:02/M
86 JAMES ROUMASSET Swim 23:55.6 51:30.9 23:55/K
130 and over
Event Total
Place No Event Time Time Pace
1
17 KIT SMITH Run 19:47.0 19:47.0 7:55/M
17 DIANE STOWELL Swim 21:07.9 40:55.0 21:07/K
2
124 STEPHEN HO Run 23:34.1 23:34.1 9:26/M
124 ANNE HO Swim 24:28.5 48:02.6 24:28/K
3
23 JUDY BUFFINGTON Run 28:56.8 28:56.8 11:34/M
23 VERNON KNIGHT Swim 22:29.9 51:26.7 22:29/K
4
125 GEOFF HOWARD Run 22:22.3 22:22.3 8:57/M
125 JOY SCHOENECKER Swim 30:32.7 52:55.1 30:32/K