Tinman Triathlon

July 27, 2014


Results By Time Line www.TimeLineHawaii.com

Team - Male

Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    

    1      459           YMCA                                                               2:00:38.0  
459    DANIEL BOATMAN                Swim           7       14:01.5       14:01.5  
                    459    CHARLES DIAS                  Bike           2     1:05:46.8     1:21:42.8  
                    459    THOMAS GOUARD                 Run            1       37:53.8     2:00:38.0  
 
    2      478           Rogue                                                              2:06:23.0  
478    ANTHONY PROVENZANO            Swim           6       13:45.5       13:45.5  
                    478    MIKE TARATKO                  Bike           3     1:06:20.9     1:21:46.0  
                    478    CRAIG YOUNG                   Run            5       43:54.8     2:06:23.0  
 
    3      480           Mitchell Kai - Pride 97                                            2:07:13.7  
480    BRETT JOHNSON                 Swim           1        9:47.3        9:47.3  
                    480    SCOTT BATULA                  Bike           6     1:12:46.4     1:23:59.6  
                    480    NICK HAYLER                   Run            3       42:32.3     2:07:13.7  
 
    4      452           Hala Tree Hustlers                                                 2:10:08.1  
452    KAYA TEREM                    Swim           5       11:13.8       11:13.8  
                    452    RICHARD GALLUZZI              Bike           1     1:04:51.4     1:17:39.6  
                    452    BRETT PARSONS                 Run           10       51:33.6     2:10:08.1  
 
    5      477           Triple Fit Hawaii - A                                              2:11:23.9  
477    MARK MINER                    Swim           8       15:13.9       15:13.9  
                    477    RICK VARLEY                   Bike           7     1:12:53.4     1:29:55.6  
                    477    WILLIAM TURNER                Run            2       40:32.8     2:11:23.9  
 
    6      454           Blue Falcons                                                       2:19:33.9  
454    NOLAN LUCKETT                 Swim          12       17:48.2       17:48.2  
                    454    STEVE NOVAK                   Bike           4     1:10:23.2     1:29:56.5  
                    454    DOMINIQUE LEWIS               Run            8       48:43.7     2:19:33.9  
 
    7      455           Ghostriders                                                        2:23:15.4  
455    BRETT SHARP                   Swim                                          
                    455    CHRISTOPHER STARR             Bike           9     1:16:49.8     1:34:50.1  
                    455    RYAN FLANARY                  Run            6       47:38.5     2:23:15.4  
 
    8      463           Three Arrows                                                       2:26:03.7  
463    KOZAN HASHIMOTO               Swim           2       11:01.0       11:01.0  
                    463    MOSES NAKAO                   Bike           5     1:12:37.3     1:25:10.4  
                    463    MICHAEL KING                  Run           13     1:00:09.2     2:26:03.7  
 
    9      464           3 Little Pigs                                                      2:28:15.5  
464    KAZUKI TAKAOKA                Swim           9       16:58.0       16:58.0  
                    464    CHI HOON BANG                 Bike          11     1:20:14.2     1:39:02.0  
                    464    MAKOTO KANO                   Run            7       48:28.9     2:28:15.5  
 
   10      465           Tower of Power                                                     2:30:45.2  
465    HIRO NAKAMURA                 Swim          11       17:40.3       17:40.3  
                    465    PETER SHAINDLIN               Bike           8     1:14:54.1     1:34:31.3  
                    465    ELMER NAKAO                   Run           12       55:13.2     2:30:45.2  
 
   11      473           Who da Guys                                                        2:40:28.9  
473    DAVID FRIEDMAN                Swim          15       23:11.0       23:11.0  
                    473    GIVEN GOO                     Bike          12     1:30:06.0     1:55:42.3  
                    473    CRAIG KNOHL                   Run            4       43:43.5     2:40:28.9  
 
   12      456           Triple Threat                                                      2:43:14.4  
456    JAMES YANG                    Swim           3       11:07.1       11:07.1  
                    456    JEFFERY GREENE                Bike          10     1:17:23.6     1:30:09.6  
                    456    SEAN CARROLL                  Run           16     1:12:12.4     2:43:14.4  
 
   13      457           Surf, Turf & Barf                                                  2:47:02.7  
457    HENRY PANG                    Swim          10       17:11.9       17:11.9  
                    457    STAN TANAKA                   Bike          13     1:32:58.5     1:52:27.7  
                    457    CARL TANAKA                   Run           11       53:32.7     2:47:02.7  
 
   14      479           HiroBuilt                                                          2:57:41.3  
479    DYLAN TAMARIBUCHI             Swim          13       18:15.1       18:15.1  
                    479    RANDY BISQUERA                Bike          15     1:46:35.5     2:06:41.7  
                    479    ERNESTO DELA CRUZ             Run            9       50:07.1     2:57:41.3  
 
   15      472           HiroBuilt-Black                                                    3:02:04.3  
472    EDDIE RAMENO                  Swim          14       22:42.2       22:42.2  
                    472    MATT CHONG                    Bike          14     1:33:56.0     1:58:32.9  
                    472    EDDIE RAMENO                  Run           14     1:02:34.9     3:02:04.3  
 
   16      474           Team IPA                                                           3:23:27.7  
474    ANDY LABACZEWSKI              Swim           4       11:13.6       11:13.6  
                    474    TAYLOR KIMURA                 Bike          16     2:06:22.6     2:19:18.2  
                    474    HUEVRA SORENSON               Run           15     1:03:16.6     3:23:27.7  


Team - Female


Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    

    1      462           Team Sassy Pants                                                   2:43:28.6  
462    TIA HOCKENBERRY               Swim           2       18:16.7       18:16.7  
                    462    PAULA BENDER                  Bike           1     1:24:37.3     1:44:56.9  
                    462    PORTIA RESNICK                Run            1       57:09.1     2:43:28.6  
 
    2      468           Team 360                                                           2:57:19.3  
468    JAN DAVEY                     Swim           3       19:29.3       19:29.3  
                    468    LAURIE THOMPSON               Bike           2     1:31:49.3     1:53:44.6  
                    468    KATHERINE LILLY               Run            2     1:02:14.0     2:57:19.3  
 
    3      471           HiroBuilt-Pink                                                     3:25:56.8  
471    SABRA DELLA-LUCIA             Swim           1       14:59.3       14:59.3  
                    471    LEANN QUARTO                  Bike           4     1:56:00.5     2:13:12.2  
                    471    CHRISTINE ASINAS              Run            3     1:11:46.6     3:25:56.8  
 
    4      470           Tropical Trotters                                                  3:30:18.4  
470    SUSAN WEINHARDT               Swim           4       22:00.9       22:00.9  
                    470    KAREN BULLARD                 Bike           3     1:39:13.9     2:03:53.8  
                    470    DIEDRE CHASE                  Run            4     1:25:11.4     3:30:18.4  


Team - Mixed


Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    

    1      460           TPD Headhunter                                                     2:14:18.9  
460    MONICA MERRILL                Swim           4       13:55.5       13:55.5  
                    460    IAN ROTHWELL                  Bike           1     1:03:35.0     1:19:19.7  
                    460    ALANA MARQUEZ                 Run            4       54:07.1     2:14:18.9  
 
    2      467           DTF Asians                                                         2:16:40.4  
467    LARA YASUMI                   Swim           1       10:00.9       10:00.9  
                    467    JEFFREY Zheng                 Bike           2     1:18:51.8     1:30:26.2  
                    467    REX IMANAKA                   Run            2       45:19.9     2:16:40.4  
 
    3      453           Honey Mooners Plus 1                                               2:33:39.6  
453    JENNIFER MCCRACKEN            Swim           7       17:08.8       17:08.8  
                    453    PETER GREGORY                 Bike           4     1:27:31.8     1:47:27.6  
                    453    SEAN MCCRACKEN                Run            1       45:16.9     2:33:39.6  
 
    4      475           Blood, Bath & Beyond                                               2:41:20.2  
475    MCKENZIE FRIEL                Swim           5       15:22.8       15:22.8  
                    475    LEK FRIEL                     Bike           5     1:28:37.7     1:46:07.2  
                    475    KEKOA KUWADA                  Run            3       54:03.8     2:41:20.2  
 
    5      466           Infinity                                                           2:41:49.0  
466    JON LEE                       Swim           3       13:10.3       13:10.3  
                    466    DEVIN FUKUNAGA                Bike           6     1:31:13.0     1:46:42.4  
                    466    GAYLE ANBE                    Run            5       54:09.5     2:41:49.0  
 
    6      458           Dental Implants Hawaii                                             3:01:51.7  
458    PHILIP TOM                    Swim           2       11:00.8       11:00.8  
                    458    PHILIP TOM                    Bike           3     1:22:54.0     1:42:03.3  
                    458    MARIA TOM                     Run            8     1:17:38.6     3:01:51.7  
 
    7      461           Team CLP                                                           3:06:31.0  
461    ANGELA KUO                    Swim           6       16:59.3       16:59.3  
                    461    MELODY ROBBINS                Bike           8     1:50:28.2     2:10:11.0  
                    461    MICHAEL KOZAK                 Run            6       54:39.6     3:06:31.0  
 
    8      469           Ohana Izzy                                                         3:15:51.3  
469    BRANDON WESTERVELT            Swim           8       17:46.8       17:46.8  
                    469    ROBERT WESTERVELT             Bike           7     1:47:52.4     2:11:11.1  
                    469    WANDA SAHARA                  Run            7     1:02:29.3     3:15:51.3