Tinman Triathlon

July 29, 2012


Results By Time Line

Team - Male

Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    

    1      452           Team Rush                                                          2:04:59.2  
452    ELI WONG                      Swim           1        9:08.3        9:08.3  
                    452    JULIAN SOTO                   Bike           1     1:12:27.6     1:23:17.2  
                    452    TOMOYUKI MURATA               Run            1       40:40.7     2:04:59.2  
 
    2      464           Counterfit Pajama Insurgents                                       2:11:01.9  
464    DOUG ROBERTSON                Swim           4       12:16.3       12:16.3  
                    464    MATTHEW HIRAMOTO              Bike           2     1:14:51.4     1:28:51.6  
                    464    LEE CHAILLE                   Run            3       41:21.0     2:11:01.9  
 
    3      449           LRG 808                                                            2:15:20.7  
449    LOU ORTIZ                     Swim           2       10:04.5       10:04.5  
                    449    ROGER HIRAI                   Bike           5     1:21:19.1     1:33:15.3  
                    449    GRANT GOMES                   Run            2       41:07.4     2:15:20.7  
 
    4      463           Team Japan                                                         2:22:32.4  
463    KAZUYOSHI GOTO                Swim           5       12:28.0       12:28.0  
                    463    ATSUSHI ONISHI                Bike           4     1:19:46.2     1:34:04.8  
                    463    KENTARO ABIKO                 Run            5       47:29.5     2:22:32.4  
 
    5      470           TEAM IS-HI-DA                                                      2:28:18.8  
470    MAKOTO ISHIDA                 Swim           6       15:48.2       15:48.2  
                    470    KATSUMI SHIBAOKA              Bike           3     1:18:34.8     1:36:31.6  
                    470    HIRONOSHIN ISOE               Run            6       50:42.5     2:28:18.8  
 
    6      474           OCEANIT                                                            2:36:47.6  
474    IAN WASNICH                   Swim           3       10:33.2       10:33.2  
                    474    ANDREW MIZON                  Bike          10     1:38:34.1     1:50:55.7  
                    474    KEVIN GOODING                 Run            4       44:55.2     2:36:47.6  
 
    7      479           D. F. I.                                                           2:40:25.9  
479    NATHAN KABEI                  Swim           7       15:51.7       15:51.7  
                    479    Andrew Ige                    Bike           7     1:29:49.1     1:47:40.3  
                    479    Scott Tajima                  Run            7       51:37.4     2:40:25.9  
 
    8      456           John 3:16                                                          2:48:27.7  
456    JESTER GALIZA                 Swim          11       20:31.8       20:31.8  
                    456    FRANCIS GALIZA                Bike           6     1:24:45.0     1:47:49.7  
                    456    JAMES TUPPAL                  Run            9       59:46.8     2:48:27.7  
 
    9      469           SOAR FEAT MASTERS                                                  2:51:29.3  
469    ROBIN OTAGAKI                 Swim           8       16:51.2       16:51.2  
                    469    GIVEN GOO                     Bike           9     1:34:37.2     1:53:56.4  
                    469    NATE FONG                     Run            8       56:29.8     2:51:29.3  
 
   10      454           Team Gagarin                                                       3:00:04.1  
454    EDWARDO GAGARIN               Swim          10       17:42.9       17:42.9  
                    454    HECTOR GAGARIN                Bike           8     1:31:09.9     1:51:06.4  
                    454    ANDREW GAGARIN                Run           10     1:07:51.4     3:00:04.1  
 
   11      453           Dyn Corp Patriots                                                  4:07:32.0  
453    ANDY HERBST                   Swim           9       17:29.1       17:29.1  
                    453    STEPHEN MARTIN                Bike          11     2:19:08.0     2:41:10.0  
                    453    CLINTON BARKLEY               Run           11     1:24:15.8     4:07:32.0  


Team - Female


Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    

    1      471           RUNNER'S HI DIVAS                                                  2:20:48.1  
471    ANNE KIM                      Swim           2       14:25.3       14:25.3  
                    471    LISA ALLOSADA                 Bike           1     1:17:23.2     1:33:38.9  
                    471    CAROLE ANN HIGA               Run            2       46:16.6     2:20:48.1  
 
    2      451           Last Minute                                                        2:29:56.2  
451    STELLA CABANA                 Swim           5       16:27.2       16:27.2  
                    451    TERI ORTON                    Bike           2     1:20:10.7     1:38:32.6  
                    451    MICHELE HENRY                 Run            3       50:12.8     2:29:56.2  
 
    3      466           Blue Bunnies Team #1                                               2:46:09.2  
466    JULIE ZIMMERMAN               Swim           4       16:24.5       16:24.5  
                    466    LAUREN SEAMAN                 Bike           4     1:42:24.9     2:00:51.2  
                    466    SHERRY CAMPAGNA               Run            1       44:13.3     2:46:09.2  
 
    4      475           BAND-AID                                                           2:56:22.4  
475    GRETCHEN MILLER               Swim           1       11:44.6       11:44.6  
                    475    KIMI IMAMOTO                  Bike           3     1:41:56.6     1:56:12.6  
                    475    MINAKO TSUKAHARA              Run            5       58:52.2     2:56:22.4  
 
    5      468           Spicy, Juicy & Delicious                                           3:02:40.2  
468    SARAH LOVE                    Swim           3       14:59.8       14:59.8  
                    468    Kanoe Margol                  Bike           5     1:45:01.3     2:02:38.4  
                    468    Doreen Nakamura               Run            4       58:30.2     3:02:40.2  


Team - Mixed


Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    

    1      458           Dream Crushers                                                     1:57:40.5  
458    KEIKO TAMURO                  Swim           6       11:46.7       11:46.7  
                    458    JASON NAKAYAMA                Bike           1     1:02:55.7     1:16:25.2  
                    458    ANDREW CHONG                  Run            1       40:30.7     1:57:40.5  
 
    2      459           Ala Moana Dental Care                                              1:59:27.1  
459    SAVATH SAEPOO                 Swim           2       10:34.6       10:34.6  
                    459    DECLAN DEVEREUX               Bike           2     1:05:37.2     1:17:55.7  
                    459    MARIANE UEHARA                Run            2       40:38.2     1:59:27.1  
 
    3      457           Team 1                                                             2:04:18.5  
457    MARIE CALVET                  Swim           5       11:44.5       11:44.5  
                    457    Mathew SHIMOKO                Bike           3     1:06:49.6     1:20:38.0  
                    457    RYAN KOHARA                   Run            4       42:54.7     2:04:18.5  
 
    4      460           Get Salty                                                          2:14:32.9  
460    LENNON THOMAS                 Swim           8       12:25.2       12:25.2  
                    460    Rick CAIN                     Bike           4     1:11:45.7     1:26:10.7  
                    460    SAM THOMPSON                  Run            5       47:41.2     2:14:32.9  
 
    5      477           Referentia Systems                                                 2:18:55.5  
477    MIKI DAVID                    Swim           1        9:57.8        9:57.8  
                    477    ANTHONY GIANDOMENICO          Bike          13     1:24:43.2     1:36:52.5  
                    477    CHRIS RICHMOND                Run            3       41:17.9     2:18:55.5  
 
    6      476           H.A.E.A.                                                           2:24:41.0  
476    MARGOT SAKAZAKI               Swim           7       11:51.6       11:51.6  
                    476    MILTON DAVIS                  Bike           8     1:18:06.4     1:31:47.3  
                    476    GREGORY WOODROW               Run            7       51:47.1     2:24:41.0  
 
    7      473           SPOTTED DOG                                                        2:29:50.8  
473    ERNEST CHEUNG                 Swim           4       11:31.1       11:31.1  
                    473    MONTE KIM                     Bike           5     1:14:04.7     1:27:33.3  
                    473    JASMINE ISHIGAMI              Run           13     1:01:21.3     2:29:50.8  
 
    8      455           Run DMC                                                            2:30:04.6  
455    CINDY ZANE                    Swim           9       12:30.6       12:30.6  
                    455    Y. DAVID SCHOEN               Bike           6     1:15:06.7     1:29:45.5  
                    455    MISHA TAJIMA                  Run           10       59:21.7     2:30:04.6  
 
    9      480           Tri Harder                                                         2:30:45.3  
480    KIMBERLY TOBIN                Swim          15       17:57.3       17:57.3  
                    480    Margaret FOSNOCK              Bike           7     1:16:03.7     1:36:01.3  
                    480    Derek Barker                  Run            9       53:46.8     2:30:45.3  
 
   10      465           Hana, Jomm, LTH                                                    2:33:20.7  
465    MARIANNA SHEEHAN              Swim          13       15:08.9       15:08.9  
                    465    FREDERICK RAWLS               Bike          12     1:24:38.2     1:41:37.3  
                    465    NATASHA GRAY                  Run            6       50:40.2     2:33:20.7  
 
   11      461           Team Dig                                                           2:42:09.5  
461    ISAAC KAWAHARA                Swim          14       16:53.0       16:53.0  
                    461    DEVIN FUKUNAGA                Bike          10     1:22:59.9     1:41:44.3  
                    461    GAYLE ANBE                    Run           11       59:25.9     2:42:09.5  
 
   12      472           PIPE DREAM TEAM: RESURRECTION                                      2:45:54.9  
472    ZOE NAMBA                     Swim           3       10:44.0       10:44.0  
                    472    ANNE NAMBA                    Bike          15     1:32:00.3     1:44:39.4  
                    472    BARR HADAR                    Run           12       59:58.8     2:45:54.9  
 
   13      462           IkeIke Japan                                                       2:49:52.7  
462    MASAKI NASU                   Swim          11       12:47.5       12:47.5  
                    462    MAYUMI JIJIWA                 Bike          14     1:31:16.9     1:45:43.7  
                    462    REIKO TOKUSHIGE               Run           15     1:03:06.4     2:49:52.7  
 
   14      467           Beat Anne's Team                                                   2:52:51.2  
467    MICHELLE RICHARDSON           Swim          16       22:43.5       22:43.5  
                    467    Conor Whittaker               Bike          11     1:24:00.9     1:49:19.7  
                    467    Michael Richardson            Run           14     1:02:34.9     2:52:51.2  
 
   15      448           Why Not                                                            2:56:57.5  
448    MANDY SMOOT                   Swim          17       24:30.2       24:30.2  
                    448    FRANK JOKAI                   Bike          16     1:36:08.2     2:02:21.6  
                    448    MELISSA HEALY                 Run            8       53:26.0     2:56:57.5  
 
   16      450           ekiniris performance                                               3:04:23.4  
450    NIKE MATANZA                  Swim          10       12:46.9       12:46.9  
                    450    GLENN MATANZA                 Bike           9     1:18:58.3     1:33:31.7  
                    450    CHANDA SERRANO                Run           17     1:27:56.8     3:04:23.4  
 
   17      478           Bye Sarah                                                          4:00:29.6  
478    KEVIN FLETCHALL               Swim          12       14:49.7       14:49.7  
                    478    JOHN CLEMONS                  Bike          17     2:25:09.4     2:42:24.5  
                    478    RACHEL CLEMONS                Run           16     1:16:42.8     4:00:29.6