Magic Island Biathlon

January 13, 2013


Results By Time Line

Team - Male


Male 34 & under

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 167 44:41.2 12:01/M 167 JARED ROSS RUN 3 21:06.5 21:06.5 6:48/M 167 BLAKE ROSS Swim 2 23:34.7 44:41.2 23:34/K

Male 35 to 54

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 100 46:22.1 12:28/M 100 DANIEL FORMICHELLI RUN 5 27:20.5 27:20.5 8:49/M 100 JOSHIE MIYASHIRO Swim 3 19:01.5 46:22.1 19:01/K

Male 55 to 74

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 196 37:26.8 10:04/M 196 SEUNG LEE RUN 2 19:54.5 19:54.5 6:25/M 196 SEO YANG Swim 1 17:32.3 37:26.8 17:32/K

Male 115 & over

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 67 55:58.6 15:03/M 67 ROY TSUKAMOTO RUN 4 26:13.5 26:13.5 8:27/M 67 WARREN HAYAMA Swim 4 29:45.1 55:58.6 29:45/K

Team - Female


Female 35 to 54

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 20 41:57.1 11:17/M 20 JESSICA MOWDER RUN 5 22:42.5 22:42.5 7:19/M 20 LEA WILLIAMS Swim 4 19:14.6 41:57.1 19:14/K

Female 55 to 74

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 103 37:35.3 10:06/M 103 ANGELA KWONG RUN 3 21:30.1 21:30.1 6:56/M 103 CHRISTA PRIOR Swim 1 16:05.2 37:35.3 16:05/K 2 78 37:54.2 10:11/M 78 ERI MCDONALD RUN 1 18:58.4 18:58.4 6:07/M 78 KATIE O'NEIL Swim 3 18:55.7 37:54.2 18:55/K 3 191 57:13.5 15:23/M 191 RENATA GOULART RUN 9 32:17.6 32:17.6 10:25/M 191 KARLEE SCHEIMREIF Swim 9 24:55.9 57:13.5 24:55/K

Female 75 to 94

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 146 37:53.9 10:11/M 146 KIMBERLY BURNET RUN 4 22:29.2 22:29.2 7:15/M 146 MIKI DAVID Swim 2 15:24.7 37:53.9 15:24/K 2 109 45:12.1 12:09/M 109 ANITA SCHORLEMMER RUN 7 24:21.4 24:21.4 7:51/M 109 BABETTE HENDRY Swim 6 20:50.6 45:12.1 20:50/K 3 143 47:56.6 12:53/M 143 TRICIA JACOBS RUN 2 20:59.2 20:59.2 6:46/M 143 SHERRY RITCHIE Swim 7 26:57.4 47:56.6 26:57/K 4 124 48:53.8 13:08/M 124 YVETTE FLYNN RUN 8 27:09.4 27:09.4 8:45/M 124 KRISTEN FOGAREN Swim 8 21:44.4 48:53.8 21:44/K

Female 95 to 114

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 72 45:11.2 12:09/M 72 KAREN SBARBARO RUN 6 24:13.9 24:13.9 7:49/M 72 JILL BUSS Swim 5 20:57.3 45:11.2 20:57/K

Female 115 & over

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 75 1:01:25.7 16:31/M 75 KAREN LOOMIS RUN 10 33:30.2 33:30.2 10:48/M 75 BETH BLACKBURN Swim 10 27:55.4 1:01:25.7 27:55/K 2 279 1:05:13.8 17:32/M 279 TOOTSIE KOBELANSKY RUN 11 36:13.5 36:13.5 11:41/M 279 CHRISTINE LAWSON Swim 11 29:00.3 1:05:13.8 29:00/K

Team - Mixed


Mixed 35 to 54

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 176 49:51.8 13:24/M 176 NICK LEE RUN 26 26:09.9 26:09.9 8:26/M 176 LINDSEY KIM Swim 26 23:41.9 49:51.8 23:41/K 2 131 50:33.0 13:35/M 131 ARYS NOGUERON RUN 23 25:24.8 25:24.8 8:12/M 131 ALLISON DOWD Swim 27 25:08.2 50:33.0 25:08/K

Mixed 55 to 74

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 210 37:03.1 9:58/M 210 BRANDY STRAATMAN RUN 2 19:10.2 19:10.2 6:11/M 210 KELLY GLEASON Swim 1 17:52.8 37:03.1 17:52/K 2 87 40:14.2 10:49/M 87 JAYDE GAINES RUN 4 21:05.6 21:05.6 6:48/M 87 REX PARMELEE Swim 2 19:08.5 40:14.2 19:08/K 3 95 40:39.9 10:56/M 95 JAIME JARRELL RUN 9 22:50.7 22:50.7 7:22/M 95 ALVIN JARRELL Swim 4 17:49.1 40:39.9 17:49/K 4 80 41:00.8 11:01/M 80 STEVEN SCHMITT RUN 7 21:14.5 21:14.5 6:51/M 80 ELIZABETH SCHMITT Swim 5 19:46.2 41:00.8 19:46/K 5 231 43:40.5 11:44/M 231 KIM CAYZER RUN 12 23:12.6 23:12.6 7:29/M 231 KENNETH LAVIK Swim 13 20:27.9 43:40.5 20:27/K 6 141 45:13.9 12:09/M 141 KAORI NAKAMURA RUN 15 24:25.7 24:25.7 7:53/M 141 KENTA NAKAMURA Swim 18 20:48.2 45:13.9 20:48/K 7 30 46:02.9 12:22/M 30 JEFF KENT RUN 13 23:20.3 23:20.3 7:32/M 30 TINA WILLIAMS Swim 21 22:42.6 46:02.9 22:42/K 8 175 48:36.0 13:04/M 175 LYNDA HOANG RUN 30 27:29.2 27:29.2 8:52/M 175 DANIEL SUEHISA Swim 24 21:06.8 48:36.0 21:06/K

Mixed 75 to 94

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 161 HONOLULU 40:33.9 10:54/M 161 PAT PHUNG RUN 3 21:05.6 21:05.6 6:48/M 161 DENISE WEBB Swim 3 19:28.3 40:33.9 19:28/K 2 129 43:07.3 11:35/M 129 EMMIE SAIGUSA RUN 5 21:05.9 21:05.9 6:48/M 129 ANDREW CHONG Swim 9 22:01.4 43:07.3 22:01/K 3 189 43:17.2 11:38/M 189 MARCIA RISI RUN 17 24:57.4 24:57.4 8:03/M 189 FERNANDO PAIVA Swim 10 18:19.8 43:17.2 18:19/K 4 92 43:37.4 11:43/M 92 CRAIG JEROME RUN 1 18:34.4 18:34.4 5:59/M 92 ALLISON JEROME Swim 11 25:03.0 43:37.4 25:03/K 5 7 43:39.3 11:44/M 7 MARISSA MAASKE RUN 10 22:59.1 22:59.1 7:25/M 7 CHARLES TURNER Swim 12 20:40.1 43:39.3 20:40/K 6 172 44:15.6 11:54/M 172 KATIE MOSES RUN 29 26:40.5 26:40.5 8:36/M 172 MATTHEW ENGLAND Swim 15 17:35.1 44:15.6 17:35/K 7 81 44:48.4 12:03/M 81 ROB JOHNSON RUN 11 23:00.1 23:00.1 7:25/M 81 KELLY QUIN Swim 17 21:48.3 44:48.4 21:48/K 8 53 45:24.9 12:12/M 53 KRISTIN RALSTON RUN 19 25:04.6 25:04.6 8:05/M 53 TYLER RALSTON Swim 19 20:20.3 45:24.9 20:20/K 9 140 46:50.8 12:35/M 140 BRIAN WILCOX RUN 14 23:30.9 23:30.9 7:35/M 140 JENNIFER KUNIMOTO Swim 22 23:19.8 46:50.8 23:19/K 10 113 48:39.1 13:05/M 113 BRYANT ZANE RUN 24 25:51.1 25:51.1 8:20/M 113 CINDY ZANE Swim 25 22:48.0 48:39.1 22:48/K 11 102 56:05.3 15:05/M 102 CARLO BRAND RUN 28 26:34.3 26:34.3 8:34/M 102 CONNIE WINTERSTEIN Swim 31 29:31.0 56:05.3 29:31/K 12 1 57:22.7 15:25/M 1 LOUIS TOMSIC RUN 6 21:14.0 21:14.0 6:51/M 1 ASTI TOMSIC Swim 32 36:08.7 57:22.7 36:08/K

Mixed 95 to 114

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 180 41:46.7 11:14/M 180 COLLEEN KOBAYASHI RUN 22 25:19.9 25:19.9 8:10/M 180 STAN KOBAYASHI Swim 6 16:26.8 41:46.7 16:26/K 2 32 42:03.9 11:18/M 32 TERRY HECKMAN RUN 16 24:47.9 24:47.9 8:00/M 32 MARK HECKMAN Swim 7 17:16.0 42:03.9 17:16/K 3 12 42:51.4 11:31/M 12 JACKIE GRAVENER RUN 18 25:01.0 25:01.0 8:04/M 12 JOHN GRAVENER Swim 8 17:50.4 42:51.4 17:50/K 4 203 44:23.4 11:56/M 203 GERALDINE TAYLOR RUN 27 26:22.7 26:22.7 8:30/M 203 CRAIG TAYLOR Swim 16 18:00.7 44:23.4 18:00/K 5 74 45:31.8 12:14/M 74 KEITH MILLER RUN 8 21:28.1 21:28.1 6:55/M 74 JEANINE NAKAKURA Swim 20 24:03.7 45:31.8 24:03/K 6 168 52:41.9 14:10/M 168 CATHERINE ROSS RUN 32 29:48.7 29:48.7 9:37/M 168 IAN ROSS Swim 29 22:53.2 52:41.9 22:53/K 7 43 52:56.6 14:14/M 43 BRIAN GOODYEAR RUN 34 30:24.4 30:24.4 9:48/M 43 JENNIFER GOODYEAR-KAOPUA Swim 30 22:32.1 52:56.6 22:32/K 8 104 59:23.1 15:58/M 104 MANAMI HISASHI RUN 33 29:57.5 29:57.5 9:40/M 104 WAYNE KAALOA Swim 33 29:25.6 59:23.1 29:25/K 9 216 1:00:38.5 16:18/M 216 JONELLE REZANTES RUN 37 40:18.1 40:18.1 13:00/M 216 SHAUN MISLEBAUER Swim 35 20:20.4 1:00:38.5 20:20/K 10 15 1:01:12.7 16:27/M 15 SANDY OMIYA RUN 36 33:44.7 33:44.7 10:53/M 15 DAN OMIYA Swim 36 27:28.0 1:01:12.7 27:28/K 11 26 1:03:01.3 16:56/M 26 ANN DOLL RUN 35 30:32.1 30:32.1 9:51/M 26 TIMOTHY SMITH Swim 37 32:29.2 1:03:01.3 32:29/K

Mixed 115 & over

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 122 44:13.5 11:53/M 122 JOANNE KLINKE RUN 21 25:18.4 25:18.4 8:10/M 122 ULI KLINKE Swim 14 18:55.1 44:13.5 18:55/K 2 133 47:22.6 12:44/M 133 TRED EYERLY RUN 20 25:16.2 25:16.2 8:09/M 133 AKIKO KODAMA Swim 23 22:06.3 47:22.6 22:06/K 3 157 51:37.2 13:53/M 157 RHONDA BLACK RUN 25 26:03.1 26:03.1 8:24/M 157 BOB JUSTMAN Swim 28 25:34.1 51:37.2 25:34/K 4 40 59:25.6 15:58/M 40 MIKE MCCURDY RUN 31 28:47.5 28:47.5 9:17/M 40 LUCY MCCURDY Swim 34 30:38.0 59:25.6 30:38/K