Magic Island Biathlon

January 17, 2010


Results By Time Line

Team - Overall

 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time         Chip Time   Total Time    Pace

    1      107                                                                                33:00.3   8:52/M
                    107    KAWENA  AKIONA                Run            2       19:08.1         19:08.1      19:08.1   6:10/M
                    107    KALE AI                       Swim           1       13:52.2         33:00.3      33:00.3  13:52/K
 
    2      105                                                                                37:28.9  10:04/M
                    105    KEENEN  SETO                  Run            3       19:20.9         19:20.9      19:20.9   6:14/M
                    105    KAWAI AKIONA                  Swim           2       18:08.0         37:28.9      37:28.9  18:08/K
 
    3       19                                                                                38:06.8  10:15/M
                     19    DANIEL SEARS                  Run            1       19:01.1         19:01.1      19:01.1   6:08/M
                     19    KATHARINE SEARS               Swim           3       19:05.6         38:06.8      38:06.8  19:05/K


Team - Male


 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time         Chip Time   Total Time    Pace

    1       18                                                                                39:20.1  10:34/M
                     18    NICHOLAS MA                   Run            1       22:06.6         22:06.6      22:06.6   7:08/M
                     18    CHRISTOPHER MA                Swim           1       17:13.5         39:20.1      39:20.1  17:13/K
 
    2       94                                                                                41:57.8  11:17/M
                     94    ROSS TAKAHASHI                Run            3       25:25.6         25:25.6      25:25.6   8:12/M
                     94    RUSSELL IWAMURA               Swim           2       16:32.2         41:57.8      41:57.8  16:32/K
 
    3       48                                                                                49:02.8  13:11/M
                     48    ENRIQUE GARRANDES             Run            2       22:47.5         22:47.5      22:47.5   7:21/M
                     48    RAPHAEL SANCHEZ               Swim           3       26:15.3         49:02.8      49:02.8  26:15/K
 
    4       47                                                                                52:38.9  14:09/M
                     47    GABRIEL MARQUEZ               Run            4       25:45.8         25:45.8      25:45.8   8:18/M
                     47    RAUL LOPEZ                    Swim           4       26:53.1         52:38.9      52:38.9  26:53/K
 
    5      161                                                                                53:37.8  14:25/M
                    161    TERRY FLYNN                   Run            5       28:30.7         28:30.7      28:30.7   9:12/M
                    161    DON EOVINO                    Swim           5       25:07.1         53:37.8      53:37.8  25:07/K


Team - Female


 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time         Chip Time   Total Time    Pace

    1      162                                                                                44:33.5  11:59/M
                    162    CAROLE HIGA                   Run            1       23:19.8         23:19.8      23:19.8   7:31/M
                    162    ANNE GRESETH-KIM              Swim           1       21:13.7         44:33.5      44:33.5  21:13/K
 
    2       16                                                                                47:46.5  12:50/M
                     16    CARRIE KELLER                 Run            2       24:42.8         24:42.8      24:42.8   7:58/M
                     16    MELISSA FINUCANE              Swim           2       23:03.7         47:46.5      47:46.5  23:03/K
 
    3      108                                                                                57:32.5  15:28/M
                    108    MAJAH-LEAH RAVAGO             Run            4       32:32.9         32:32.9      32:32.9  10:30/M
                    108    JANE KIRTON                   Swim           3       24:59.6         57:32.5      57:32.5  24:59/K
 
    4       35                                                                              1:00:55.7  16:23/M
                     35    STACEY SVADLENKA              Run            3       31:17.1         31:17.1      31:17.1  10:05/M
                     35    CHRISTINE KERR                Swim           4       29:38.6       1:00:55.7    1:00:55.7  29:38/K
 
    5       95                                                                              1:15:24.0  20:16/M
                     95    BEVERLY AU                    Run            5       42:02.0         42:02.0      42:02.0  13:34/M
                     95    MARCI MANN                    Swim           5       33:22.0       1:15:24.0    1:15:24.0  33:22/K


Team - Mixed


 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time         Chip Time   Total Time    Pace

    1       32                                                                                38:44.2  10:25/M
                     32    MARK JENSEN                   Run            3       21:41.0         21:41.0      21:41.0   7:00/M
                     32    BRITT BAILEY                  Swim           1       17:03.2         38:44.2      38:44.2  17:03/K
 
    2      106                                                                                39:12.6  10:32/M
                    106    GAIL MURAKAMI                 Run            8       23:04.6         23:04.6      23:04.6   7:26/M
                    106    KALEI AKIONA                  Swim           2       16:08.0         39:12.6      39:12.6  16:08/K
 
    3      156                                                                                39:53.9  10:43/M
                    156    JEFFREY BELIVEAU              Run            2       21:37.1         21:37.1      21:37.1   6:58/M
                    156    YANA PITTICHOVA               Swim           3       18:16.7         39:53.9      39:53.9  18:16/K
 
    4      103                                                                                40:12.6  10:48/M
                    103    GAY MURAKAMI                  Run            4       21:49.1         21:49.1      21:49.1   7:02/M
                    103    COURTNEY SETO                 Swim           4       18:23.5         40:12.6      40:12.6  18:23/K
 
    5       21                                                                                40:18.2  10:50/M
                     21    ROCIO SANCHEZ                 Run            6       22:18.4         22:18.4      22:18.4   7:12/M
                     21    ASH SCROCK                    Swim           5       17:59.7         40:18.2      40:18.2  17:59/K
 
    6      132                                                                                41:21.4  11:07/M
                    132    LIZ FORD                      Run            5       22:14.8         22:14.8      22:14.8   7:10/M
                    132    DON FORD                      Swim           6       19:06.6         41:21.4      41:21.4  19:06/K
 
    7       33                                                                                44:10.8  11:52/M
                     33    RON HELLER                    Run            9       23:09.5         23:09.5      23:09.5   7:28/M
                     33    DENISE BOATWRIGHT             Swim           7       21:01.2         44:10.8      44:10.8  21:01/K
 
    8      124                                                                                46:55.5  12:37/M
                    124    CHRISTA OBARA                 Run           12       27:28.7         27:28.7      27:28.7   8:52/M
                    124    ULI KLINKE                    Swim           8       19:26.8         46:55.5      46:55.5  19:26/K
 
    9       65                                                                                48:32.2  13:03/M
                     65    ALEXANDER LEE                 Run           14       28:49.9         28:49.9      28:49.9   9:18/M
                     65    MADELINE LEE                  Swim           9       19:42.3         48:32.2      48:32.2  19:42/K
 
   10      112                                                                                49:01.6  13:11/M
                    112    LUIS ORTIZ                    Run            7       23:01.4         23:01.4      23:01.4   7:25/M
                    112    LINDEN JOESTING               Swim          10       26:00.2         49:01.6      49:01.6  26:00/K
 
   11      160                                                                                49:20.3  13:16/M
                    160    JOSHUA LUDWIG                 Run            1       20:52.5         20:52.5      20:52.5   6:44/M
                    160    MELISSA LUDWIG                Swim          11       28:27.8         49:20.3      49:20.3  28:27/K
 
   12      118                                                                                50:58.1  13:42/M
                    118    TERRY KUWAMURA                Run           15       29:16.9         29:16.9      29:16.9   9:26/M
                    118    DANIEL SUEHISA                Swim          12       21:41.1         50:58.1      50:58.1  21:41/K
 
   13      113                                                                                51:55.9  13:57/M
                    113    THOMAS LALLY                  Run           10       25:56.2         25:56.2      25:56.2   8:22/M
                    113    STEPHANIE RADWICK             Swim          13       25:59.6         51:55.9      51:55.9  25:59/K
 
   14       72                                                                                52:19.6  14:04/M
                     72    RYAN THOMAS                   Run           13       27:41.0         27:41.0      27:41.0   8:56/M
                     72    SHERRY RITCHIE                Swim          14       24:38.6         52:19.6      52:19.6  24:38/K
 
   15      110                                                                                56:02.0  15:04/M
                    110    STACEY MORINAGA               Run           11       26:10.1         26:10.1      26:10.1   8:26/M
                    110    MASAHIRO SATTA                Swim          15       29:51.9         56:02.0      56:02.0  29:51/K
 
   16       36                                                                              1:03:33.0  17:05/M
                     36    LEE TAYLOR                    Run           16       32:05.3         32:05.3      32:05.3  10:21/M
                     36    ELIM YEOH                     Swim          16       31:27.6       1:03:33.0    1:03:33.0  31:27/K