Magic Island Biathlon Individual

Overall Results

January 17, 2010


Results By Time Line
 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Age Group

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

DAVID STACKHOUSE

14

40

***** M 40-44

3

18:22.2

5:55/M

1

17:15.4

17:15/K

35:37.7

2

SCOT MURAOKA

28

43

***** M 40-44

2

18:20.2

5:55/M

2

18:10.3

18:10/K

36:30.5

3

SPENCE COCANOUR

151

37

***** M 35-39

6

18:35.0

6:00/M

3

18:08.6

18:08/K

36:43.6

4

BRANDON LAAN

153

26

1 M 25-29

1

15:36.2

5:02/M

4

21:12.7

21:12/K

36:48.9

5

COLIN CHINN

92

51

4 M 50-54

16

20:14.5

6:32/M

5

16:40.2

16:40/K

36:54.7

6

MARC MONE

141

50

2 M 50-54

12

19:29.7

6:17/M

6

17:47.7

17:47/K

37:17.4

7

TONY RICHARDSON

75

49

1 M 45-49

22

20:38.9

6:39/M

7

17:21.8

17:21/K

38:00.7

8

VITTORIO ALLIATA

87

53

1 M 50-54

8

19:01.8

6:08/M

8

19:10.7

19:10/K

38:12.6

9

JOSH EVANS

142

28

6 M 25-29

34

21:33.8

6:57/M

9

17:17.8

17:17/K

38:51.6

10

BRENT YANAGIHARA

104

17

2 M 0-19

46

22:50.9

7:22/M

10

16:33.7

16:33/K

39:24.6

11

SHAWN WILLIAMSON

37

32

7 M 30-34

36

21:38.5

6:59/M

11

18:07.3

18:07/K

39:45.8

12

ADAM MCKITTRICK

125

13

1 M 0-19

44

22:25.1

7:14/M

12

17:22.8

17:22/K

39:47.9

13

MICHAEL HAYEK

165

30

6 M 30-34

32

21:25.7

6:55/M

13

18:31.5

18:31/K

39:57.2

14

DAN HAYEK

134

25

4 M 25-29

29

21:10.1

6:50/M

14

19:09.5

19:09/K

40:19.6

15

DAVID THOMPSON

53

23

2 M 20-24

9

19:11.1

6:11/M

15

21:56.1

21:56/K

41:07.2

16

COURTNEY BROWN

126

31

***** F 30-34

4

18:29.2

5:58/M

16

22:54.1

22:54/K

41:23.3

17

TOM LYSSENS

149

34

8 M 30-34

41

22:03.5

7:07/M

17

19:21.1

19:21/K

41:24.6

18

CASEY FITZPATRICK

129

42

3 M 40-44

35

21:37.5

6:58/M

18

19:49.2

19:49/K

41:26.7

19

STUART NAYLOR

17

28

5 M 25-29

33

21:32.2

6:57/M

19

20:06.5

20:06/K

41:38.7

20

DAVID HSU

42

41

2 M 40-44

31

21:23.7

6:54/M

20

20:39.5

20:39/K

42:03.2

21

STANFORD OYAMA

152

46

3 M 45-49

27

21:00.8

6:46/M

21

21:09.1

21:09/K

42:09.9

22

GRANT GOMES

147

33

1 M 30-34

11

19:16.5

6:13/M

22

23:14.4

23:14/K

42:31.0

23

JIM BUDDE

120

64

1 M 60-64

67

24:48.9

8:00/M

23

18:00.3

18:00/K

42:49.2

24

JUSTIN ORLICH

70

36

6 M 35-39

49

23:16.9

7:30/M

24

19:36.4

19:36/K

42:53.3

25

RICHARD DEMUTH

89

49

7 M 45-49

65

24:42.3

7:58/M

25

18:17.5

18:17/K

42:59.8

 
 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Age Group

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

26

LUKE CARROLL

148

23

1 M 20-24

5

18:34.3

5:59/M

26

24:31.8

24:31/K

43:06.1

27

JOE LATURNA

69

53

3 M 50-54

14

19:52.4

6:25/M

27

23:16.3

23:16/K

43:08.7

28

KENNETH LAVIK

123

33

5 M 30-34

30

21:19.5

6:53/M

28

21:51.8

21:51/K

43:11.3

29

PABLO ARAYA

139

49

2 M 45-49

24

20:41.6

6:40/M

29

22:33.9

22:33/K

43:15.5

30

AMY COCANOUR

150

39

***** F 35-39

51

23:21.4

7:32/M

30

19:57.8

19:57/K

43:19.2

31

JESSIE WATKINS

67

14

***** F 0-19

86

27:09.1

8:45/M

31

16:18.8

16:18/K

43:27.9

32

CHIO HATAKEYAMA

99

34

4 F 30-34

81

26:38.3

8:35/M

32

16:52.6

16:52/K

43:30.9

33

PATRICK STICH

43

37

1 M 35-39

10

19:12.2

6:12/M

33

24:31.6

24:31/K

43:43.9

34

BRYAN MUKAI

127

50

6 M 50-54

57

23:45.2

7:40/M

34

20:43.6

20:43/K

44:28.8

35

GREG DUTKA

63

40

5 M 40-44

50

23:17.4

7:31/M

35

21:19.6

21:19/K

44:37.0

36

SHAUN MISTLEBAUER

40

51

7 M 50-54

64

24:40.4

7:57/M

36

20:00.2

20:00/K

44:40.6

37

GEORGE MACKERT

119

37

2 M 35-39

18

20:29.9

6:36/M

37

24:15.6

24:15/K

44:45.5

38

MANUEL DIEZ SEDANO

46

30

2 M 30-34

15

20:13.7

6:31/M

38

24:41.4

24:41/K

44:55.1

39

MARK PARKER

20

41

1 M 40-44

17

20:24.2

6:35/M

39

24:33.7

24:33/K

44:58.0

40

MATTHEW COHEN

130

37

5 M 35-39

43

22:18.0

7:12/M

40

22:51.7

22:51/K

45:09.7

41

ALTON MOTOBU

117

59

3 M 55-59

77

25:54.1

8:21/M

41

19:25.4

19:25/K

45:19.5

42

JAMES SAKAI

55

29

3 M 25-29

26

20:55.0

6:45/M

42

24:29.8

24:29/K

45:24.8

43

KATHERINE KRUL

44

33

1 F 30-34

40

22:02.4

7:06/M

43

23:22.9

23:22/K

45:25.3

44

ELRIK PADUA

163

31

3 M 30-34

20

20:35.2

6:38/M

44

25:03.3

25:03/K

45:38.5

45

JOHN CAMPBELL

57

26

2 M 25-29

7

18:43.2

6:02/M

45

27:03.3

27:03/K

45:46.5

46

BRUNO HELDT

121

43

7 M 40-44

68

24:52.5

8:01/M

46

21:04.1

21:04/K

45:56.6

47

MELE YOUNG

13

45

1 F 45-49

58

24:15.5

7:49/M

47

21:44.2

21:44/K

45:59.7

48

LYNN TAKESHITA

81

14

2 F 0-19

69

25:02.0

8:05/M

48

20:58.7

20:58/K

46:00.7

49

PATRICK KELLY

155

41

4 M 40-44

45

22:36.9

7:17/M

49

23:29.1

23:29/K

46:06.0

50

DAVE KISSLING

84

31

10 M 30-34

47

23:00.3

7:25/M

50

23:27.1

23:27/K

46:27.5

 
 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Age Group

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

51

MAIYA SMITH

122

15

1 F 0-19

66

24:44.5

7:59/M

51

21:46.7

21:46/K

46:31.2

52

DUSTIN SHARP

83

39

7 M 35-39

59

24:17.9

7:50/M

52

22:21.6

22:21/K

46:39.5

53

JOHN MAYERS

138

57

1 M 55-59

25

20:47.4

6:42/M

53

25:54.5

25:54/K

46:41.9

54

STEPHEN FREELEY

90

35

4 M 35-39

28

21:07.8

6:49/M

54

25:39.5

25:39/K

46:47.3

55

KEVIN RIVARD

86

26

7 M 25-29

39

21:51.1

7:03/M

55

25:01.9

25:01/K

46:53.1

56

BRAD COATES

15

58

2 M 55-59

63

24:40.2

7:57/M

56

22:15.7

22:15/K

46:55.9

57

JAMES WALTHER

158

44

8 M 40-44

70

25:06.0

8:06/M

57

21:52.0

21:52/K

46:58.0

58

KIMBERLY BURNETT

30

33

3 F 30-34

54

23:29.8

7:35/M

58

23:29.5

23:29/K

46:59.3

59

MONICA AGUILERA

45

35

1 F 35-39

19

20:31.9

6:37/M

59

26:33.0

26:33/K

47:04.9

60

NATHAN KADOTA

137

47

4 M 45-49

38

21:41.5

7:00/M

60

25:23.8

25:23/K

47:05.3

61

HIDEYUKI YAMAZAKI

64

45

5 M 45-49

53

23:28.9

7:34/M

61

23:42.5

23:42/K

47:11.4

62

JOPA DERRICKSON

100

45

2 F 45-49

62

24:33.4

7:55/M

62

22:48.8

22:48/K

47:22.2

63

CHAD UYEHARA

41

35

3 M 35-39

23

20:40.7

6:40/M

63

27:16.4

27:16/K

47:57.2

64

KRISTEN CAMPBELL

58

27

1 F 25-29

13

19:50.0

6:24/M

64

28:16.7

28:16/K

48:06.7

65

LAURIE FOSTER

1

53

1 F 50-54

87

27:32.9

8:53/M

65

20:44.4

20:44/K

48:17.3

66

FLORINDO ASEJO

73

26

8 M 25-29

55

23:35.1

7:36/M

66

24:46.1

24:46/K

48:21.2

67

GENE NOH

78

30

9 M 30-34

42

22:08.2

7:08/M

67

26:13.4

26:13/K

48:21.6

68

JEANNE HOLM

6

39

2 F 35-39

74

25:36.6

8:15/M

68

22:49.0

22:49/K

48:25.6

69

THOMAS CONWAY

115

49

8 M 45-49

72

25:31.3

8:14/M

69

23:22.1

23:22/K

48:53.5

70

PATRICK OWENS

143

22

3 M 20-24

37

21:38.8

6:59/M

70

28:13.2

28:13/K

49:52.1

71

SUSAN GALICH

62

32

2 F 30-34

48

23:07.7

7:27/M

71

26:58.2

26:58/K

50:06.0

72

IAN YANAGIHARA

102

14

3 M 0-19

106

31:03.4

10:01/M

72

19:16.4

19:16/K

50:19.8

73

VINCENT NGUYEN

154

29

9 M 25-29

60

24:22.6

7:52/M

73

26:03.5

26:03/K

50:26.1

74

KURT SELLERBERG

9

34

4 M 30-34

21

20:37.7

6:39/M

74

30:15.3

30:15/K

50:53.0

75

DAVE SHERMAN

49

56

4 M 55-59

102

30:23.2

9:48/M

75

20:33.2

20:33/K

50:56.4

 
 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Age Group

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

76

ROY REXROAT

10

34

12 M 30-34

82

26:42.3

8:37/M

76

24:27.6

24:27/K

51:09.9

77

PAUL EMANOVSKY

61

53

5 M 50-54

52

23:21.7

7:32/M

77

28:36.2

28:36/K

51:57.9

78

BIANCA HARCK

146

34

5 F 30-34

91

27:57.3

9:01/M

78

24:10.7

24:10/K

52:08.0

79

SCOTT LATIMER

157

38

8 M 35-39

79

26:01.8

8:24/M

79

26:20.3

26:20/K

52:22.1

80

ASHLEY BUTLER

23

24

1 F 20-24

71

25:27.2

8:13/M

80

27:21.1

27:21/K

52:48.4

81

KELLY NAGY

135

24

2 F 20-24

73

25:33.1

8:15/M

81

27:22.2

27:22/K

52:55.3

82

WILLEM BOON

31

65

1 M 65-69

84

26:55.8

8:41/M

82

26:13.6

26:13/K

53:09.4

83

DAREN PACKHAM

144

41

6 M 40-44

61

24:28.0

7:54/M

83

28:46.6

28:46/K

53:14.6

84

CYNTHIA SMITH

145

37

3 F 35-39

78

25:58.5

8:23/M

84

27:21.9

27:21/K

53:20.4

85

ANNAMARIE WATKINS

66

48

3 F 45-49

104

30:59.4

10:00/M

85

22:38.0

22:38/K

53:37.4

86

JUNJI TAKESHITA

82

47

9 M 45-49

90

27:56.7

9:01/M

86

25:41.8

25:41/K

53:38.5

87

SCOTT BUTLER

22

25

10 M 25-29

75

25:37.0

8:16/M

87

28:33.0

28:33/K

54:10.0

88

MIKE NISHIMOTO

128

49

6 M 45-49

56

23:39.1

7:38/M

88

30:41.5

30:41/K

54:20.6

89

R. MICHAEL SOUCY

77

61

2 M 60-64

76

25:52.5

8:21/M

89

28:29.6

28:29/K

54:22.2

90

JANELLE CHOW

109

28

4 F 25-29

103

30:31.1

9:51/M

90

24:02.4

24:02/K

54:33.5

91

TOM HEBERLE

76

49

12 M 45-49

113

33:46.3

10:54/M

91

20:56.2

20:56/K

54:42.5

92

LINDA MORAN

131

55

1 F 55-59

88

27:40.8

8:55/M

92

27:17.5

27:17/K

54:58.3

93

LYNNE JOHNSON

25

36

5 F 35-39

96

28:53.8

9:19/M

93

26:24.8

26:24/K

55:18.6

94

PATRICIA TIPON

91

39

4 F 35-39

94

28:27.2

9:11/M

94

27:39.5

27:39/K

56:06.7

95

BETH BLACKBURN

24

51

2 F 50-54

99

29:55.3

9:39/M

95

26:12.2

26:12/K

56:07.5

96

ERIN JOHNSON

26

23

3 F 20-24

110

32:19.2

10:25/M

96

23:49.6

23:49/K

56:08.8

97

JENNIFER SCOTT

136

40

2 F 40-44

108

31:44.2

10:14/M

97

24:32.6

24:32/K

56:16.8

98

CHARLES KEAN

71

34

13 M 30-34

83

26:43.0

8:37/M

98

30:18.9

30:18/K

57:01.9

99

MICHAEL MOORE

96

35

10 M 35-39

89

27:48.0

8:58/M

99

29:36.3

29:36/K

57:24.3

100

MICHAEL O'BEIRNE

52

34

15 M 30-34

105

30:59.7

10:00/M

100

26:34.7

26:34/K

57:34.4

 
 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Age Group

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

101

KATIE KISSLING

85

27

3 F 25-29

101

30:16.7

9:46/M

101

27:26.6

27:26/K

57:43.3

102

ROGER HIRAI

79

47

10 M 45-49

95

28:28.5

9:11/M

102

29:27.2

29:27/K

57:55.8

103

ARNOLD ALBAR

159

39

9 M 35-39

85

26:56.2

8:41/M

103

31:18.9

31:18/K

58:15.1

104

CHAD HIGASHI

111

30

16 M 30-34

107

31:37.5

10:12/M

104

26:43.2

26:43/K

58:20.7

105

EUGENE BOSE

140

49

11 M 45-49

97

29:14.0

9:26/M

105

29:08.8

29:08/K

58:22.8

106

ARTHUR FUJII

98

61

3 M 60-64

100

29:55.9

9:39/M

106

31:06.2

31:06/K

1:01:02.1

107

ALBERT HOLM

5

42

9 M 40-44

109

32:09.4

10:22/M

107

30:42.4

30:42/K

1:02:51.8

108

JUSTIN VANCE

114

32

11 M 30-34

80

26:11.7

8:27/M

108

37:30.5

37:30/K

1:03:42.2

109

SHARON SHISHIDO

8

49

4 F 45-49

111

33:02.7

10:39/M

109

31:19.7

31:19/K

1:04:22.4

110

WALTER DANIEL

74

30

14 M 30-34

93

28:24.4

9:10/M

110

36:03.7

36:03/K

1:04:28.1

111

JOY SCHOENECKER

38

70

1 F 70-99

114

33:59.4

10:58/M

111

30:54.3

30:54/K

1:04:53.8

112

JOLEN ANYA MINETZ

60

27

2 F 25-29

92

28:15.4

9:07/M

112

37:05.5

37:05/K

1:05:20.9

113

MONICA PARISE

164

43

1 F 40-44

98

29:42.5

9:35/M

113

36:09.4

36:09/K

1:05:52.0

114

CHERE REXROAT

11

42

3 F 40-44

112

33:30.1

10:48/M

114

32:57.9

32:57/K

1:06:28.0

115

ALICE LACHMAN

7

66

1 F 65-69

115

42:52.0

13:50/M

115

25:52.0

25:52/K

1:08:44.0