Magic Island Biathlon Individual

Age Group Results

January 17, 2010


Results By Time Line

Men: 0-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Overall Female Open Winners

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

16

COURTNEY BROWN

126

31

1

18:29.2

5:58/M

3

22:54.1

22:54/K

41:23.3

2

30

AMY COCANOUR

150

39

2

23:21.4

7:32/M

2

19:57.8

19:57/K

43:19.2

3

31

JESSIE WATKINS

67

14

3

27:09.1

8:45/M

1

16:18.8

16:18/K

43:27.9

 
Top

Female 19 and under

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

48

LYNN TAKESHITA

81

14

2

25:02.0

8:05/M

1

20:58.7

20:58/K

46:00.7

2

51

MAIYA SMITH

122

15

1

24:44.5

7:59/M

2

21:46.7

21:46/K

46:31.2

 
Top

Female 20 to 24

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

80

ASHLEY BUTLER

23

24

1

25:27.2

8:13/M

1

27:21.1

27:21/K

52:48.4

2

81

KELLY NAGY

135

24

2

25:33.1

8:15/M

2

27:22.2

27:22/K

52:55.3

3

96

ERIN JOHNSON

26

23

3

32:19.2

10:25/M

3

23:49.6

23:49/K

56:08.8

 
Top

Female 25 to 29

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

64

KRISTEN CAMPBELL

58

27

1

19:50.0

6:24/M

1

28:16.7

28:16/K

48:06.7

2

90

JANELLE CHOW

109

28

4

30:31.1

9:51/M

2

24:02.4

24:02/K

54:33.5

3

101

KATIE KISSLING

85

27

3

30:16.7

9:46/M

3

27:26.6

27:26/K

57:43.3

4

112

JOLEN ANYA MINETZ

60

27

2

28:15.4

9:07/M

4

37:05.5

37:05/K

1:05:20.9

 
Top

Female 30 to 34

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

32

CHIO HATAKEYAMA

99

34

4

26:38.3

8:35/M

1

16:52.6

16:52/K

43:30.9

2

43

KATHERINE KRUL

44

33

1

22:02.4

7:06/M

2

23:22.9

23:22/K

45:25.3

3

58

KIMBERLY BURNETT

30

33

3

23:29.8

7:35/M

3

23:29.5

23:29/K

46:59.3

4

71

SUSAN GALICH

62

32

2

23:07.7

7:27/M

4

26:58.2

26:58/K

50:06.0

5

78

BIANCA HARCK

146

34

5

27:57.3

9:01/M

5

24:10.7

24:10/K

52:08.0

 
Top

Female 35 to 39

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

59

MONICA AGUILERA

45

35

1

20:31.9

6:37/M

1

26:33.0

26:33/K

47:04.9

2

68

JEANNE HOLM

6

39

2

25:36.6

8:15/M

2

22:49.0

22:49/K

48:25.6

3

84

CYNTHIA SMITH

145

37

3

25:58.5

8:23/M

3

27:21.9

27:21/K

53:20.4

4

93

LYNNE JOHNSON

25

36

5

28:53.8

9:19/M

4

26:24.8

26:24/K

55:18.6

5

94

PATRICIA TIPON

91

39

4

28:27.2

9:11/M

5

27:39.5

27:39/K

56:06.7

 
Top

Female 40 to 44

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

97

JENNIFER SCOTT

136

40

2

31:44.2

10:14/M

1

24:32.6

24:32/K

56:16.8

2

113

MONICA PARISE

164

43

1

29:42.5

9:35/M

2

36:09.4

36:09/K

1:05:52.0

3

114

CHERE REXROAT

11

42

3

33:30.1

10:48/M

3

32:57.9

32:57/K

1:06:28.0

 
Top

Female 45 to 49

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

47

MELE YOUNG

13

45

1

24:15.5

7:49/M

1

21:44.2

21:44/K

45:59.7

2

62

JOPA DERRICKSON

100

45

2

24:33.4

7:55/M

2

22:48.8

22:48/K

47:22.2

3

85

ANNAMARIE WATKINS

66

48

3

30:59.4

10:00/M

3

22:38.0

22:38/K

53:37.4

4

109

SHARON SHISHIDO

8

49

4

33:02.7

10:39/M

4

31:19.7

31:19/K

1:04:22.4

 
Top

Female 50 to 54

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

65

LAURIE FOSTER

1

53

1

27:32.9

8:53/M

1

20:44.4

20:44/K

48:17.3

2

95

BETH BLACKBURN

24

51

2

29:55.3

9:39/M

2

26:12.2

26:12/K

56:07.5

 
Top

Female 55 to 59

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

92

LINDA MORAN

131

55

1

27:40.8

8:55/M

1

27:17.5

27:17/K

54:58.3

 
Top

Female 65 to 69

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

115

ALICE LACHMAN

7

66

1

42:52.0

13:50/M

1

25:52.0

25:52/K

1:08:44.0

 
Top

Female 70 and over

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

111

JOY SCHOENECKER

38

70

1

33:59.4

10:58/M

1

30:54.3

30:54/K

1:04:53.8

 
Top

Overall Male Open Winners

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

DAVID STACKHOUSE

14

40

2

18:22.2

5:55/M

1

17:15.4

17:15/K

35:37.7

2

2

SCOT MURAOKA

28

43

1

18:20.2

5:55/M

3

18:10.3

18:10/K

36:30.5

3

3

SPENCE COCANOUR

151

37

3

18:35.0

6:00/M

2

18:08.6

18:08/K

36:43.6

 
Top

Male 19 and under

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

10

BRENT YANAGIHARA

104

17

2

22:50.9

7:22/M

1

16:33.7

16:33/K

39:24.6

2

12

ADAM MCKITTRICK

125

13

1

22:25.1

7:14/M

2

17:22.8

17:22/K

39:47.9

3

72

IAN YANAGIHARA

102

14

3

31:03.4

10:01/M

3

19:16.4

19:16/K

50:19.8

 
Top

Male 20 to 24

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

15

DAVID THOMPSON

53

23

2

19:11.1

6:11/M

1

21:56.1

21:56/K

41:07.2

2

26

LUKE CARROLL

148

23

1

18:34.3

5:59/M

2

24:31.8

24:31/K

43:06.1

3

70

PATRICK OWENS

143

22

3

21:38.8

6:59/M

3

28:13.2

28:13/K

49:52.1

 
Top

Male 25 to 29

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

BRANDON LAAN

153

26

1

15:36.2

5:02/M

1

21:12.7

21:12/K

36:48.9

2

9

JOSH EVANS

142

28

6

21:33.8

6:57/M

2

17:17.8

17:17/K

38:51.6

3

14

DAN HAYEK

134

25

4

21:10.1

6:50/M

3

19:09.5

19:09/K

40:19.6

4

19

STUART NAYLOR

17

28

5

21:32.2

6:57/M

4

20:06.5

20:06/K

41:38.7

5

42

JAMES SAKAI

55

29

3

20:55.0

6:45/M

5

24:29.8

24:29/K

45:24.8

6

45

JOHN CAMPBELL

57

26

2

18:43.2

6:02/M

6

27:03.3

27:03/K

45:46.5

7

55

KEVIN RIVARD

86

26

7

21:51.1

7:03/M

7

25:01.9

25:01/K

46:53.1

8

66

FLORINDO ASEJO

73

26

8

23:35.1

7:36/M

8

24:46.1

24:46/K

48:21.2

9

73

VINCENT NGUYEN

154

29

9

24:22.6

7:52/M

9

26:03.5

26:03/K

50:26.1

10

87

SCOTT BUTLER

22

25

10

25:37.0

8:16/M

10

28:33.0

28:33/K

54:10.0

 
Top

Male 30 to 34

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

11

SHAWN WILLIAMSON

37

32

7

21:38.5

6:59/M

1

18:07.3

18:07/K

39:45.8

2

13

MICHAEL HAYEK

165

30

6

21:25.7

6:55/M

2

18:31.5

18:31/K

39:57.2

3

17

TOM LYSSENS

149

34

8

22:03.5

7:07/M

3

19:21.1

19:21/K

41:24.6

4

22

GRANT GOMES

147

33

1

19:16.5

6:13/M

4

23:14.4

23:14/K

42:31.0

5

28

KENNETH LAVIK

123

33

5

21:19.5

6:53/M

5

21:51.8

21:51/K

43:11.3

6

38

MANUEL DIEZ SEDANO

46

30

2

20:13.7

6:31/M

6

24:41.4

24:41/K

44:55.1

7

44

ELRIK PADUA

163

31

3

20:35.2

6:38/M

7

25:03.3

25:03/K

45:38.5

8

50

DAVE KISSLING

84

31

10

23:00.3

7:25/M

8

23:27.1

23:27/K

46:27.5

9

67

GENE NOH

78

30

9

22:08.2

7:08/M

9

26:13.4

26:13/K

48:21.6

10

74

KURT SELLERBERG

9

34

4

20:37.7

6:39/M

10

30:15.3

30:15/K

50:53.0

11

76

ROY REXROAT

10

34

12

26:42.3

8:37/M

11

24:27.6

24:27/K

51:09.9

12

98

CHARLES KEAN

71

34

13

26:43.0

8:37/M

12

30:18.9

30:18/K

57:01.9

13

100

MICHAEL O'BEIRNE

52

34

15

30:59.7

10:00/M

13

26:34.7

26:34/K

57:34.4

14

104

CHAD HIGASHI

111

30

16

31:37.5

10:12/M

14

26:43.2

26:43/K

58:20.7

15

108

JUSTIN VANCE

114

32

11

26:11.7

8:27/M

15

37:30.5

37:30/K

1:03:42.2

16

110

WALTER DANIEL

74

30

14

28:24.4

9:10/M

16

36:03.7

36:03/K

1:04:28.1

 
Top

Male 35 to 39

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

24

JUSTIN ORLICH

70

36

6

23:16.9

7:30/M

1

19:36.4

19:36/K

42:53.3

2

33

PATRICK STICH

43

37

1

19:12.2

6:12/M

2

24:31.6

24:31/K

43:43.9

3

37

GEORGE MACKERT

119

37

2

20:29.9

6:36/M

3

24:15.6

24:15/K

44:45.5

4

40

MATTHEW COHEN

130

37

5

22:18.0

7:12/M

4

22:51.7

22:51/K

45:09.7

5

52

DUSTIN SHARP

83

39

7

24:17.9

7:50/M

5

22:21.6

22:21/K

46:39.5

6

54

STEPHEN FREELEY

90

35

4

21:07.8

6:49/M

6

25:39.5

25:39/K

46:47.3

7

63

CHAD UYEHARA

41

35

3

20:40.7

6:40/M

7

27:16.4

27:16/K

47:57.2

8

79

SCOTT LATIMER

157

38

8

26:01.8

8:24/M

8

26:20.3

26:20/K

52:22.1

9

99

MICHAEL MOORE

96

35

10

27:48.0

8:58/M

9

29:36.3

29:36/K

57:24.3

10

103

ARNOLD ALBAR

159

39

9

26:56.2

8:41/M

10

31:18.9

31:18/K

58:15.1

 
Top

Male 40 to 44

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

18

CASEY FITZPATRICK

129

42

3

21:37.5

6:58/M

1

19:49.2

19:49/K

41:26.7

2

20

DAVID HSU

42

41

2

21:23.7

6:54/M

2

20:39.5

20:39/K

42:03.2

3

35

GREG DUTKA

63

40

5

23:17.4

7:31/M

3

21:19.6

21:19/K

44:37.0

4

39

MARK PARKER

20

41

1

20:24.2

6:35/M

4

24:33.7

24:33/K

44:58.0

5

46

BRUNO HELDT

121

43

7

24:52.5

8:01/M

5

21:04.1

21:04/K

45:56.6

6

49

PATRICK KELLY

155

41

4

22:36.9

7:17/M

6

23:29.1

23:29/K

46:06.0

7

57

JAMES WALTHER

158

44

8

25:06.0

8:06/M

7

21:52.0

21:52/K

46:58.0

8

83

DAREN PACKHAM

144

41

6

24:28.0

7:54/M

8

28:46.6

28:46/K

53:14.6

9

107

ALBERT HOLM

5

42

9

32:09.4

10:22/M

9

30:42.4

30:42/K

1:02:51.8

 
Top

Male 45 to 49

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

7

TONY RICHARDSON

75

49

1

20:38.9

6:39/M

1

17:21.8

17:21/K

38:00.7

2

21

STANFORD OYAMA

152

46

3

21:00.8

6:46/M

2

21:09.1

21:09/K

42:09.9

3

25

RICHARD DEMUTH

89

49

7

24:42.3

7:58/M

3

18:17.5

18:17/K

42:59.8

4

29

PABLO ARAYA

139

49

2

20:41.6

6:40/M

4

22:33.9

22:33/K

43:15.5

5

60

NATHAN KADOTA

137

47

4

21:41.5

7:00/M

5

25:23.8

25:23/K

47:05.3

6

61

HIDEYUKI YAMAZAKI

64

45

5

23:28.9

7:34/M

6

23:42.5

23:42/K

47:11.4

7

69

THOMAS CONWAY

115

49

8

25:31.3

8:14/M

7

23:22.1

23:22/K

48:53.5

8

86

JUNJI TAKESHITA

82

47

9

27:56.7

9:01/M

8

25:41.8

25:41/K

53:38.5

9

88

MIKE NISHIMOTO

128

49

6

23:39.1

7:38/M

9

30:41.5

30:41/K

54:20.6

10

91

TOM HEBERLE

76

49

12

33:46.3

10:54/M

10

20:56.2

20:56/K

54:42.5

11

102

ROGER HIRAI

79

47

10

28:28.5

9:11/M

11

29:27.2

29:27/K

57:55.8

12

105

EUGENE BOSE

140

49

11

29:14.0

9:26/M

12

29:08.8

29:08/K

58:22.8

 
Top

Male 50 to 54

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

COLIN CHINN

92

51

4

20:14.5

6:32/M

1

16:40.2

16:40/K

36:54.7

2

6

MARC MONE

141

50

2

19:29.7

6:17/M

2

17:47.7

17:47/K

37:17.4

3

8

VITTORIO ALLIATA

87

53

1

19:01.8

6:08/M

3

19:10.7

19:10/K

38:12.6

4

27

JOE LATURNA

69

53

3

19:52.4

6:25/M

4

23:16.3

23:16/K

43:08.7

5

34

BRYAN MUKAI

127

50

6

23:45.2

7:40/M

5

20:43.6

20:43/K

44:28.8

6

36

SHAUN MISTLEBAUER

40

51

7

24:40.4

7:57/M

6

20:00.2

20:00/K

44:40.6

7

77

PAUL EMANOVSKY

61

53

5

23:21.7

7:32/M

7

28:36.2

28:36/K

51:57.9

 
Top

Male 55 to 59

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

41

ALTON MOTOBU

117

59

3

25:54.1

8:21/M

1

19:25.4

19:25/K

45:19.5

2

53

JOHN MAYERS

138

57

1

20:47.4

6:42/M

2

25:54.5

25:54/K

46:41.9

3

56

BRAD COATES

15

58

2

24:40.2

7:57/M

3

22:15.7

22:15/K

46:55.9

4

75

DAVE SHERMAN

49

56

4

30:23.2

9:48/M

4

20:33.2

20:33/K

50:56.4

 
Top

Male 60 to 64

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

23

JIM BUDDE

120

64

1

24:48.9

8:00/M

1

18:00.3

18:00/K

42:49.2

2

89

R. MICHAEL SOUCY

77

61

2

25:52.5

8:21/M

2

28:29.6

28:29/K

54:22.2

3

106

ARTHUR FUJII

98

61

3

29:55.9

9:39/M

3

31:06.2

31:06/K

1:01:02.1

 
Top

Male 65 to 69

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

82

WILLEM BOON

31

65

1

26:55.8

8:41/M

1

26:13.6

26:13/K

53:09.4