Haleiwa Triathlon Individual

Age Group Results

October 05, 2008


Results By Time Line

Overall Female Open Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

3

RACHEL ROSS

119

32

1

6:17.4

15:43

0:23.6

1

31:41.0

18.9

0:35.7

1

14:53.5

4:43

53:51.3

2

11

BRE MILLARD

99

99

2

6:35.0

16:28

0:29.9

3

34:21.0

17.5

0:47.6

2

15:31.9

4:56

57:45.6

3

21

MALLORY MOYE

16

24

3

8:00.2

20:00

1:05.7

2

33:24.0

18.0

0:44.1

3

16:49.2

5:20

1:00:03.3

 

Female 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

151

GABRIELLE SHAM

206

22

1

11:14.2

28:05

1:55.8

1

51:22.0

11.7

0:25.9

1

24:25.5

7:45

1:29:23.5

 

Female 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

25

LAURA KLOEPPER

189

25

3

8:02.3

20:05

1:00.6

1

33:27.0

17.9

0:48.8

1

17:00.2

5:24

1:00:19.0

2

30

ARIEL ROBERTS

199

26

2

7:20.6

18:20

0:56.3

2

33:53.0

17.7

0:41.9

2

18:24.6

5:50

1:01:16.5

3

51

LINDSEY PIETZ

9

27

5

8:26.1

21:05

1:10.8

3

36:05.0

16.6

1:02.6

4

18:46.9

5:57

1:05:31.6

4

86

TERRISH BILBREY

121

28

6

8:54.2

22:15

2:06.8

4

37:32.0

16.0

2:16.6

7

19:58.0

6:20

1:10:47.6

5

88

MICHELLE PETERSON

107

27

10

10:09.8

25:23

2:03.1

6

38:29.0

15.6

1:37.4

3

18:37.7

5:55

1:10:57.2

6

91

SARA CHASE

63

27

4

8:06.3

20:15

1:24.6

7

41:08.0

14.6

0:54.8

8

20:01.3

6:21

1:11:35.2

7

95

JENNIFER PINERO

48

26

8

9:42.8

24:15

1:12.1

5

38:24.0

15.6

1:24.5

9

21:08.7

6:43

1:11:52.2

8

110

LAURA PALIJANSKAITE

3

27

11

11:01.9

27:33

1:07.1

9

42:48.0

14.0

1:01.6

5

18:58.1

6:01

1:14:56.8

9

116

KATIE GRAVES

96

25

7

9:02.2

22:35

1:42.8

8

41:44.0

14.4

0:40.1

10

23:42.3

7:31

1:16:51.4

10

128

JASMINE ANCHALEECHAMAIK

160

28

9

10:06.4

25:15

2:28.5

10

44:34.0

13.5

2:08.9

6

19:52.4

6:18

1:19:10.4

11

161

LEONA LADAO

138

27

12

11:08.1

27:50

2:43.9

 

 

 

1:03:18.4

11

24:36.7

7:49

1:41:47.2

 

Female 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

66

JESSICA FAIGE

123

34

5

8:34.5

21:25

1:26.5

1

37:44.0

15.9

0:54.9

3

19:38.6

6:14

1:08:18.5

2

74

KATRINA HAMMER

110

31

3

8:20.5

20:50

1:01.5

3

39:41.0

15.1

1:09.9

2

19:23.1

6:09

1:09:36.1

3

76

RACHEL RYERSON

13

32

1

7:20.5

18:20

1:10.5

4

40:17.0

14.9

0:59.7

6

20:18.6

6:27

1:10:06.4

4

85

DAINORA PUIDA

33

32

9

10:28.9

26:10

1:13.1

2

37:50.0

15.9

0:57.1

5

20:17.1

6:26

1:10:46.2

5

94

CHRISTINA GALLAGHER

14

31

4

8:30.2

21:15

1:49.7

6

43:36.0

13.8

1:16.2

1

16:39.6

5:17

1:11:51.9

6

118

SHANNON FERRIS

192

32

2

8:16.8

20:40

1:50.1

9

46:42.0

12.8

0:48.4

4

19:39.9

6:14

1:17:17.3

7

124

QUINN SHARP

86

34

11

11:06.4

27:45

1:30.5

8

43:42.0

13.7

0:52.3

7

20:59.1

6:40

1:18:10.5

8

134

TARA O'NEILL

124

31

10

10:30.3

26:15

1:36.6

5

42:30.0

14.1

1:29.8

9

24:48.1

7:52

1:20:54.9

9

141

RONNI OUNE

181

34

6

9:27.6

23:38

1:36.3

7

43:36.0

13.8

1:26.5

10

25:58.9

8:15

1:22:05.4

10

157

KORRIE SEDGWICK

144

31

7

10:16.2

25:40

3:42.8

10

49:35.0

12.1

6:11.8

11

26:41.8

8:28

1:36:27.6

11

159

MARANDA HELTON

173

32

12

13:46.0

34:25

3:34.9

11

53:56.0

11.1

2:10.0

8

23:31.0

7:28

1:36:58.1

12

160

MARIA JENSEN

50

33

8

10:23.2

25:58

2:39.8

12

55:49.0

10.7

0:48.3

12

28:41.8

9:06

1:38:22.2

 

Female 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

35

OLWEN HUXLEY

165

37

2

7:11.4

17:58

1:32.6

1

35:50.0

16.7

1:07.4

2

17:53.4

5:41

1:03:34.8

2

47

JUDITH WEITZ

104

39

3

8:28.2

21:10

0:54.7

2

37:33.0

16.0

0:50.0

1

17:20.1

5:30

1:05:06.2

3

65

JANA PITTICHOVA

24

36

1

6:48.7

17:00

1:18.3

3

37:58.0

15.8

1:00.0

5

21:08.5

6:43

1:08:13.5

4

73

STEPHANIE BARTON

98

36

7

9:28.8

23:40

1:30.1

4

38:51.0

15.4

1:09.2

3

18:28.0

5:52

1:09:27.3

5

102

MARY FISCHER

162

39

4

8:59.5

22:28

1:56.5

6

41:11.0

14.6

1:10.3

4

19:53.1

6:19

1:13:10.4

6

113

ANNETTE ECKMEIER

22

39

5

9:24.5

23:30

0:59.4

7

41:41.0

14.4

1:12.8

7

23:02.8

7:19

1:16:20.6

7

115

LAUREN FREDREGILL

21

39

8

10:55.8

27:18

1:31.2

5

40:58.0

14.6

1:04.0

6

22:15.2

7:04

1:16:44.2

8

148

KRISTIE BLANKENSHIP

88

38

6

9:27.8

23:38

2:04.2

8

44:37.0

13.4

1:51.0

9

29:47.3

9:27

1:27:47.4

9

152

LESLEE ANN STEVENSON

105

38

9

11:48.9

29:30

1:45.0

9

49:24.0

12.1

0:44.9

8

26:44.3

8:29

1:30:27.2

 

Female 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

23

AMY HARPSTRITE

129

43

1

7:31.8

18:48

1:24.1

1

33:37.0

17.8

1:00.0

1

16:41.8

5:18

1:00:14.9

2

46

BRIDGET MALFER

194

44

3

8:24.5

21:00

1:24.4

2

34:36.0

17.3

1:04.9

2

19:35.5

6:13

1:05:05.4

3

83

KIMBERLY CARHART

108

40

2

8:01.4

20:03

1:32.5

3

39:33.0

15.2

1:37.8

3

19:59.1

6:21

1:10:43.9

4

125

CATHERINE CALIO

113

41

4

11:38.3

29:05

1:40.7

4

41:13.0

14.6

1:15.9

4

22:40.6

7:12

1:18:28.5

5

156

RHONDA FISHER

94

42

5

12:32.9

31:20

4:54.0

5

41:31.0

14.5

9:52.2

5

24:07.8

7:39

1:32:58.1

 

Female 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

45

MARCY FLEMING

148

46

1

8:07.5

20:18

1:22.4

1

34:53.0

17.2

1:03.1

1

19:37.3

6:14

1:05:03.4

2

82

BEVERLY LONG

200

47

3

10:07.8

25:18

1:01.1

2

36:28.0

16.5

1:16.0

2

21:47.8

6:55

1:10:40.8

3

109

MICHELLE REGN

19

45

2

9:56.0

24:50

1:48.0

3

38:47.0

15.5

1:05.2

4

23:11.0

7:22

1:14:47.2

4

126

BRENDA BURNETT

188

46

4

10:12.9

25:30

1:30.0

5

44:05.0

13.6

0:53.5

3

22:05.0

7:01

1:18:46.5

5

140

JODI WOODWARD

131

46

5

11:38.4

29:05

1:54.6

4

41:35.0

14.4

1:01.0

5

25:56.3

8:14

1:22:05.4

 

Female 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

72

GWEN JUDD

116

51

2

10:17.5

25:43

1:18.4

1

36:17.0

16.5

0:51.5

2

20:39.7

6:33

1:09:24.3

2

106

LINDA MORAN

1

54

1

9:32.4

23:50

1:24.5

2

41:41.0

14.4

0:41.1

1

20:34.3

6:32

1:13:53.5

3

133

YVETTE FLYNN

71

51

3

11:03.8

27:38

1:31.1

3

46:39.0

12.9

0:38.1

3

20:51.5

6:37

1:20:43.7

 

Female 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

123

RUTH LOCKETT

2

62

1

10:20.3

25:50

1:00.6

1

40:13.0

14.9

1:07.9

1

25:13.1

8:00

1:17:55.0

 

Female Military

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

22

LINSEY COUSINS

109

99

2

7:54.8

19:45

0:59.2

1

32:41.0

18.4

0:51.2

1

17:37.3

5:36

1:00:03.5

2

28

AMY COCANOUR

203

99

1

7:24.5

18:30

0:54.4

2

34:10.0

17.6

0:48.9

2

17:42.5

5:37

1:01:00.4

3

75

LEAH LAUDERBACK

25

99

3

9:49.8

24:33

1:32.2

3

38:44.0

15.5

1:06.0

3

18:31.6

5:53

1:09:43.7

 

Overall Male Open Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

EDUARDO SA

202

42

2

6:04.3

15:10

0:28.7

1

28:34.0

21.0

0:32.2

2

14:24.5

4:34

50:03.7

2

2

BRIAN LOVETT

198

34

1

5:37.9

14:03

0:39.1

3

32:54.0

18.2

0:34.0

1

14:01.7

4:27

53:46.7

3

4

MARK DOANE

59

33

3

6:25.1

16:03

0:22.8

2

29:38.0

20.2

0:39.2

3

17:12.5

5:28

54:17.8

 

Male 14 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

14

CODY SPRAKER

184

14

3

7:20.6

18:20

0:28.3

1

34:36.0

17.3

0:34.0

1

15:22.9

4:53

58:21.9

2

52

JAKOB DEWALD

38

11

1

6:46.2

16:55

0:25.8

4

42:13.0

14.2

0:30.5

2

15:38.1

4:58

1:05:33.6

3

53

DEVIN RETTKE

68

14

5

7:27.5

18:38

0:47.4

2

39:08.0

15.3

0:44.7

3

17:37.3

5:36

1:05:45.0

4

96

JUSTYN RAYMOND

4

13

4

7:24.2

18:30

0:37.8

3

41:40.0

14.4

0:44.8

5

21:40.7

6:53

1:12:07.5

5

98

GARRETT USREY

87

11

2

6:57.4

17:23

0:47.6

5

44:24.0

13.5

0:34.9

4

20:00.8

6:21

1:12:44.7

 

Male 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

TIM KUTARA

125

22

1

6:04.7

15:10

0:40.3

1

31:47.0

18.9

0:41.5

1

15:49.0

5:01

55:02.5

2

20

MICHAEL GRANT

168

23

8

7:58.0

19:55

1:12.9

2

32:18.0

18.6

1:14.3

7

17:14.0

5:28

59:57.3

3

24

CHRIS CHAPMAN

102

23

10

8:22.1

20:55

1:04.9

4

32:54.0

18.2

0:55.4

6

17:00.8

5:24

1:00:17.2

4

37

DANIEL HENRIKSEN

117

23

2

6:28.3

16:10

1:23.7

6

37:36.0

16.0

1:14.1

5

17:00.0

5:24

1:03:42.1

5

38

DAVE JENSEN

178

24

6

7:38.0

19:05

0:46.0

5

34:03.0

17.6

1:21.6

10

19:55.7

6:19

1:03:44.4

6

50

THOMAS MCGUIRE

169

21

7

7:47.7

19:28

1:30.3

8

39:03.0

15.4

0:47.1

3

16:21.2

5:11

1:05:29.3

7

59

CHRISTOPHER CHARRON

90

24

3

6:48.6

17:00

1:45.3

7

38:09.0

15.7

0:53.6

11

19:59.0

6:21

1:07:35.6

8

119

MATTHEW DAVIS

204

24

4

6:55.5

17:18

1:55.4

3

32:20.0

18.6

18:58.0

8

17:18.5

5:30

1:17:27.6

9

120

JAMES LOUTZENHISER

205

23

13

9:49.5

24:33

1:57.4

9

48:14.0

12.4

0:41.9

4

16:44.9

5:19

1:17:27.8

10

139

WILLIAM JACKSON

154

21

12

9:30.4

23:45

2:08.6

10

50:36.0

11.9

0:35.4

9

19:14.4

6:06

1:22:04.8

11

145

ERIK-PHUONG LE

17

23

5

7:14.7

18:05

2:02.2

12

56:58.0

10.5

1:45.9

2

16:09.8

5:08

1:24:10.7

12

155

SKIP FERRIN

26

23

14

11:14.0

28:05

2:03.9

11

53:00.0

11.3

2:14.8

12

23:41.2

7:31

1:32:14.1

 

Male 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

15

LANCE MUNSELLE

151

26

4

7:40.0

19:10

0:50.0

1

33:46.0

17.8

0:51.4

2

15:21.0

4:52

58:28.4

2

26

BRYCE WILLIAMS

65

29

3

7:39.7

19:08

1:44.3

3

35:02.0

17.1

1:13.6

1

14:49.7

4:42

1:00:29.3

3

29

JOSHUA LARSON

183

26

2

7:19.3

18:18

1:45.7

2

34:44.0

17.3

1:29.7

4

15:52.3

5:02

1:01:11.0

4

40

TIM TYBUSZEWSKI

57

27

5

7:51.9

19:38

1:56.1

6

36:50.0

16.3

1:30.9

5

16:08.5

5:07

1:04:17.4

5

42

JOSH SILVER

72

25

12

9:54.6

24:45

1:51.4

4

35:22.0

17.0

0:40.3

7

16:43.9

5:18

1:04:32.2

6

49

ADAM MCGHEE

78

29

7

7:59.5

19:58

1:41.5

7

36:50.0

16.3

1:30.4

8

17:15.6

5:29

1:05:17.0

7

54

STEPHEN PINERO

47

25

11

9:25.5

23:33

0:33.5

5

36:23.0

16.5

0:41.0

11

18:43.4

5:57

1:05:46.4

8

57

JOSEPH CICAK

139

29

8

8:05.0

20:13

1:24.0

8

37:51.0

15.9

1:09.0

10

18:18.0

5:49

1:06:47.0

9

60

CHRISTOPHER GUARINO

23

25

9

8:23.2

20:58

2:43.7

11

40:04.0

15.0

0:43.7

3

15:49.3

5:01

1:07:44.0

10

63

VINCENT NGUYEN

36

28

6

7:57.4

19:53

1:47.5

9

38:05.0

15.8

0:54.8

12

19:09.7

6:05

1:07:54.6

11

80

JACOB WILLIAMSON

175

29

1

7:14.5

18:05

2:31.4

12

42:01.0

14.3

0:59.4

9

17:39.1

5:36

1:10:25.6

12

101

WILY WOO

58

29

14

10:56.4

27:20

2:33.6

10

38:32.0

15.6

0:33.1

14

20:27.9

6:30

1:13:03.1

13

104

SOTHEN KONG

115

28

15

10:57.6

27:23

1:42.3

13

44:09.0

13.6

0:43.3

6

16:09.4

5:08

1:13:41.7

14

132

REGINALD PADILLA

41

29

10

8:33.4

21:23

2:31.5

14

44:39.0

13.4

1:33.1

15

23:07.6

7:20

1:20:24.7

15

137

CHRIS VENSKO

179

25

13

10:06.6

25:15

1:19.3

15

46:03.0

13.0

0:51.1

16

23:23.4

7:25

1:21:43.5

16

138

SCOTT MCCORMICK

152

25

16

11:41.4

29:13

2:01.5

16

48:29.0

12.4

0:37.8

13

19:11.0

6:05

1:22:00.8

 

Male 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

10

JOE MCGOVERN

35

34

8

8:14.6

20:35

0:53.4

1

32:13.0

18.6

0:53.0

1

14:52.3

4:43

57:06.4

2

12

SNALIN TURNER

201

30

3

6:55.9

17:18

0:42.0

4

33:41.0

17.8

0:52.3

3

15:48.0

5:01

57:59.3

3

17

KAI HALL

172

32

2

6:49.9

17:03

1:14.0

5

34:19.0

17.5

0:54.0

2

15:31.1

4:56

58:48.1

4

18

CHRIS BIRD

42

33

5

7:38.7

19:05

1:07.3

2

32:51.0

18.3

0:50.9

5

16:43.7

5:18

59:11.7

5

32

WYATT WARO

137

33

10

8:16.8

20:40

1:04.1

3

33:07.0

18.1

0:45.2

11

18:25.6

5:51

1:01:38.9

6

36

COURTNEY BRITT

127

30

9

8:15.5

20:38

1:26.4

6

34:45.0

17.3

1:25.4

9

17:48.0

5:39

1:03:40.4

7

41

CRAIG LONGOBARDI

60

30

15

8:53.9

22:13

0:31.1

7

34:54.0

17.2

0:28.0

14

19:32.4

6:12

1:04:19.5

8

43

JEREMY PEDERSON

37

33

1

6:46.2

16:55

1:25.8

10

38:34.0

15.6

1:04.6

6

16:49.6

5:20

1:04:40.3

9

62

CHARLES SHARP

80

34

4

7:36.6

19:00

1:58.3

11

38:42.0

15.5

1:38.7

10

17:58.7

5:42

1:07:54.5

10

69

CHRISTOPHER WILLIAMS

133

32

14

8:52.8

22:10

1:49.2

9

38:08.0

15.7

0:53.0

12

19:19.1

6:08

1:09:02.2

11

78

KELLEY KOHOUT

191

30

11

8:17.6

20:43

2:22.3

14

39:55.0

15.0

1:47.5

8

17:47.1

5:39

1:10:09.6

12

79

KRISTOFFER MILLS

142

31

16

9:11.4

22:58

1:48.5

8

36:01.0

16.7

1:23.1

18

21:46.7

6:55

1:10:10.9

13

81

TERRY CURTIN

12

30

19

9:51.6

24:38

2:09.4

15

40:50.0

14.7

0:31.7

7

17:15.0

5:29

1:10:37.7

14

87

MICHAEL ROSNER

34

30

17

9:14.3

23:05

1:48.7

16

42:42.0

14.1

0:29.5

4

16:41.7

5:18

1:10:56.3

15

90

TAGE RAINSFORD

61

34

13

8:47.0

21:58

1:31.0

13

39:17.0

15.3

1:38.3

15

20:01.8

6:21

1:11:15.2

16

105

ROBB ACKLIN

126

34

20

10:59.5

27:28

3:08.4

12

39:15.0

15.3

0:51.3

13

19:28.8

6:11

1:13:43.1

17

121

KELII KAUKA

141

34

6

8:10.0

20:25

2:52.9

18

44:39.0

13.4

0:55.0

17

21:04.9

6:41

1:17:41.9

18

129

MIKE PETERSON

111

34

7

8:12.4

20:30

3:05.5

17

43:37.0

13.8

1:19.4

19

23:00.3

7:18

1:19:14.7

19

153

LEVI STRIBLING

53

31

12

8:25.1

21:03

3:08.9

19

57:47.0

10.4

1:31.3

16

20:29.6

6:30

1:31:21.9

 

Male 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

33

SEAN GALLAGHER

15

37

2

7:48.8

19:30

1:16.1

2

35:02.0

17.1

1:08.5

3

16:52.3

5:21

1:02:07.8

2

39

NICK ARATA

157

39

4

8:13.8

20:33

1:06.2

4

37:13.0

16.1

1:17.9

1

15:55.8

5:03

1:03:46.8

3

56

PAUL FILLMORE

74

39

13

10:06.9

25:15

2:03.0

1

33:44.0

17.8

1:18.9

7

19:13.8

6:06

1:06:26.8

4

67

MARK PARKER

44

39

11

9:23.4

23:28

1:48.6

7

39:43.0

15.1

0:37.1

4

17:05.4

5:25

1:08:37.6

5

68

JAMES OWEN

30

35

6

8:35.2

21:28

1:41.7

8

39:47.0

15.1

1:03.8

5

17:52.6

5:40

1:09:00.5

6

71

ROBERT LOS

197

37

5

8:19.9

20:48

1:54.1

3

36:52.0

16.3

1:32.4

11

20:36.6

6:32

1:09:15.0

7

92

BRADLEY SMITH

56

36

7

8:51.7

22:08

3:32.3

5

38:09.0

15.7

1:45.5

9

19:32.1

6:12

1:11:50.6

8

93

DUSTIN SHARP

32

38

1

7:44.1

19:20

2:47.9

10

40:28.0

14.8

1:24.8

8

19:26.3

6:10

1:11:51.1

9

99

SHANE NAKAGAWARA

143

38

9

9:05.1

22:43

1:38.8

9

40:09.0

14.9

1:24.5

10

20:28.1

6:30

1:12:45.6

10

103

ADELAIDO GODINEZ

52

37

12

9:56.8

24:50

1:44.1

6

38:55.0

15.4

1:34.8

12

21:21.8

6:47

1:13:32.6

11

117

ARNOLDO ALBIAR

159

37

15

10:55.3

27:18

2:18.7

11

42:58.0

14.0

2:46.1

6

18:18.7

5:49

1:17:16.9

12

135

JAMES JOHNSTON

70

37

16

11:19.3

28:18

0:48.7

15

51:46.0

11.6

1:06.6

2

16:01.5

5:05

1:21:02.2

13

136

PAUL FISCHER

164

39

3

7:52.5

19:40

3:01.5

12

45:04.0

13.3

2:07.9

13

23:32.9

7:28

1:21:38.8

14

146

BRENDON LEE

174

39

8

8:58.8

22:25

0:56.1

14

47:59.0

12.5

2:05.6

15

24:59.0

7:56

1:24:58.6

15

147

MARC PICARD

147

37

14

10:54.7

27:15

4:37.3

13

45:06.0

13.3

2:40.0

14

23:47.4

7:33

1:27:05.4

 

Male 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

JAY PAUL-PAZ

187

43

1

6:26.0

16:05

0:25.9

1

31:43.0

18.9

0:34.9

2

16:18.0

5:10

55:28.0

2

13

CHARLES JENKS

82

43

3

8:18.7

20:45

0:38.3

2

32:31.0

18.5

0:37.6

1

16:16.0

5:10

58:21.6

3

34

DENNIS MALFER

195

44

4

8:23.7

20:58

1:40.2

3

33:55.0

17.7

1:05.4

5

18:15.1

5:48

1:03:19.5

4

55

JAN NORRIS

75

40

6

9:07.4

22:48

2:12.6

5

36:19.0

16.5

0:51.2

3

17:43.2

5:37

1:06:13.5

5

64

RICHARD RAY

54

40

8

10:42.4

26:45

1:50.5

4

35:39.0

16.8

2:02.2

4

17:56.0

5:42

1:08:10.2

6

84

MARC CHUNG

166

41

5

9:01.0

22:33

1:51.9

6

38:34.0

15.6

0:52.0

8

20:26.9

6:29

1:10:45.9

7

114

MICHAEL JEFFERY

40

40

7

9:24.1

23:30

2:24.8

8

41:07.0

14.6

1:43.1

11

22:03.5

7:00

1:16:42.6

8

122

ARTHUR GANAL

76

41

9

11:37.4

29:03

2:12.6

9

41:37.0

14.4

1:19.8

10

21:03.1

6:41

1:17:49.9

9

127

ROCKY KIM

49

44

11

12:55.4

32:18

2:40.5

7

40:14.0

14.9

2:05.4

9

20:59.7

6:40

1:18:55.1

10

131

JAMES WALTHER

155

42

2

7:26.8

18:35

1:48.2

11

50:18.0

11.9

1:14.0

6

18:50.0

5:59

1:19:37.1

11

142

JEFFREY SANDOVAL

62

40

10

12:12.5

30:30

3:26.5

10

46:03.0

13.0

1:10.0

7

19:49.4

6:17

1:22:41.4

 

Male 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

8

MARK WANT

128

48

1

6:49.4

17:03

0:29.5

1

32:03.0

18.7

0:41.1

1

15:58.9

5:04

56:02.0

2

19

MICHAEL GARVEY

150

45

3

7:49.8

19:33

0:59.1

3

33:35.0

17.9

0:40.0

2

16:11.9

5:08

59:16.0

3

31

JIM MCGUIRE

134

45

6

9:06.0

22:45

1:04.0

2

32:05.0

18.7

1:23.5

4

17:57.2

5:42

1:01:35.7

4

61

DALE ROWLEY

140

46

5

8:58.3

22:25

2:12.6

4

35:16.0

17.0

2:15.1

6

19:02.5

6:03

1:07:44.6

5

77

BOBBY MCKAIG

45

47

7

9:12.2

23:00

2:17.7

7

38:54.0

15.4

1:29.9

5

18:14.1

5:47

1:10:08.0

6

97

GERRY MAJKUT

167

49

2

7:20.0

18:20

2:08.0

8

39:29.0

15.2

1:54.3

9

21:37.4

6:52

1:12:28.7

7

100

ROBERT LYMAN

149

47

4

8:35.1

21:28

2:34.8

5

37:16.0

16.1

1:37.4

10

22:47.4

7:14

1:12:50.9

8

107

EUGENE BOSE

29

48

12

11:26.7

28:35

1:02.2

9

39:55.0

15.0

1:17.7

8

20:19.7

6:27

1:14:01.5

9

108

SCOTT BLANKENSHIP

89

47

11

11:11.2

27:58

2:19.8

6

38:24.0

15.6

2:31.5

7

20:03.3

6:22

1:14:29.8

10

112

NATHAN KADOTA

39

46

8

9:21.2

23:23

1:13.7

11

45:55.0

13.1

0:55.6

3

17:52.8

5:40

1:15:18.4

11

143

TOM BRADNER

177

47

9

9:51.5

24:38

1:33.4

10

44:37.0

13.4

1:59.2

11

24:51.1

7:53

1:22:52.3

12

158

ARIO ROTH

145

46

10

10:16.2

25:40

3:41.7

12

49:33.0

12.1

6:14.9

12

26:41.7

8:28

1:36:27.7

 

Male 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

44

EDWIN BUGARIN

186

51

1

8:44.6

21:50

1:17.3

1

34:00.0

17.6

1:26.6

3

19:22.5

6:09

1:04:51.1

2

58

RUSSELL KONG

135

50

3

9:37.9

24:03

1:35.0

2

36:03.0

16.6

1:11.8

2

18:42.5

5:56

1:07:10.3

3

70

RAY WOO

190

50

2

9:04.3

22:40

1:42.6

5

39:09.0

15.3

1:00.2

1

18:13.3

5:47

1:09:09.5

4

89

ERIK-PHUONG KVAM

31

50

4

9:55.5

24:48

2:40.4

4

37:54.0

15.8

0:55.9

4

19:43.2

6:16

1:11:09.1

5

130

JIM BEST

81

53

7

14:02.1

35:05

2:23.9

3

37:40.0

15.9

1:26.4

5

23:54.3

7:35

1:19:26.7

6

149

RICHARD RIDAO

10

50

5

10:07.8

25:18

4:20.2

7

47:32.0

12.6

1:00.6

6

24:48.2

7:52

1:27:48.8

7

150

WILLIAM JONES

103

51

6

12:30.2

31:15

3:10.7

6

40:05.0

15.0

1:50.7

7

30:49.3

9:47

1:28:26.0

 

Male 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

27

JOHN MAYERS

6

55

1

8:02.0

20:05

0:50.9

1

35:09.0

17.1

0:57.6

1

15:41.9

4:59

1:00:41.5

2

48

TIM CONWAY

66

58

2

8:03.7

20:08

1:06.2

2

35:26.0

16.9

0:57.2

2

19:40.3

6:15

1:05:13.5

3

154

GEORGE STRIBLING

153

56

3

9:41.8

24:13

2:52.2

3

56:48.0

10.6

1:31.4

3

20:28.5

6:30

1:31:22.0

 

Male 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

111

SCOTT SULLIVAN

136

64

1

11:34.8

28:55

1:54.1

1

38:36.0

15.5

1:20.5

1

21:48.8

6:55

1:15:14.3

 

Male 70 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

144

GILBERT HATTER

43

72

1

11:00.9

27:30

2:44.0

1

45:10.0

13.3

1:51.2

1

23:14.7

7:23

1:24:00.9

 

Male Military

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

7

JAMES HOEY

11

99

1

6:21.5

15:53

0:55.4

1

31:14.0

19.2

1:09.3

2

16:03.6

5:06

55:43.9

2

9

GEOFFREY WASHBURN

91

99

3

7:51.3

19:38

0:34.6

2

33:01.0

18.2

0:40.7

1

14:44.5

4:41

56:52.2

3

16

MARK JENSEN

51

99

2

7:27.8

18:38

0:41.1

3

33:44.0

17.8

0:32.0

3

16:04.3

5:06

58:29.3