Dash & Splash Biathlon Individual

Age Group Results

April 25, 2010


Results By Time Line

Men: 0-13 14-18 19-25 26-35 36-45 46-55 56-60 61-99
Women: 0-13 14-18 19-25 26-35 36-45 46-55 56-60 61-99

Overall Female Open Winners

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

10

JAIME JARRELL

46

32

1

18:39.9

6:40/M

3

13:01.3

16:16/K

31:41.2

2

11

KATE COSTELLO

152

29

3

20:19.1

7:15/M

1

11:40.0

14:35/K

31:59.1

3

12

LECTIE RICHARDS

135

25

2

19:35.7

7:00/M

2

12:35.0

15:44/K

32:10.7

 
Top

Female 13 and under

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

81

MIKAYLA HANSON

125

12

1

26:43.6

9:33/M

1

17:39.8

22:04/K

44:23.5

2

125

SOPHIA TURNER

92

11

 

 

 

2

57:52.8

72:20/K

57:52.8

 
Top

Female 14 to 18

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

53

BRIEANNA ISWAN

42

15

2

25:00.9

8:56/M

1

15:46.2

19:43/K

40:47.1

2

54

TATIANA MEYER

151

16

1

24:33.1

8:46/M

2

16:23.5

20:29/K

40:56.6

3

103

NATASHA TURNER

93

14

3

27:28.4

9:49/M

3

19:02.4

23:48/K

46:30.8

 
Top

Female 19 to 25

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

13

DANIELE RIENDEAU

115

25

1

17:18.9

6:11/M

1

15:21.4

19:11/K

32:40.3

2

30

KATHRYN WALKER

22

25

2

19:16.6

6:53/M

2

17:33.8

21:56/K

36:50.5

3

80

MEG MCGAURAN

113

25

6

26:00.9

9:17/M

3

18:20.7

22:55/K

44:21.6

4

95

JENNA MCNAMARA

55

25

3

22:37.7

8:05/M

5

23:10.2

28:58/K

45:48.0

5

117

JACQUELINE LITTLE

160

24

7

26:39.8

9:31/M

4

22:24.0

28:00/K

49:03.8

6

120

KIRA JOHNSON

161

22

5

25:43.5

9:11/M

6

23:47.7

29:44/K

49:31.3

7

122

ANAID AZOTLA

28

20

4

23:13.9

8:18/M

7

31:20.1

39:10/K

54:34.0

 
Top

Female 26 to 35

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

26

AMY CORY

19

30

4

21:59.4

7:51/M

2

14:02.0

17:33/K

36:01.4

2

28

NICHOLE VENSKO

90

26

1

21:20.3

7:37/M

3

14:58.2

18:43/K

36:18.6

3

37

LIZZ ROBNETT

150

29

9

23:45.7

8:29/M

1

13:43.0

17:09/K

37:28.7

4

42

AMANDA JONES

108

30

5

22:23.7

8:00/M

4

15:44.7

19:40/K

38:08.4

5

51

MONICA KVAS

109

26

10

24:33.3

8:46/M

6

15:53.7

19:51/K

40:27.0

6

56

MALIA HEBERT

121

34

2

21:36.2

7:43/M

19

19:35.1

24:29/K

41:11.3

7

57

SARAH ANDERSON

86

30

6

23:08.9

8:16/M

15

18:23.3

22:59/K

41:32.2

8

59

URSULA PRATT

10

35

7

23:39.5

8:27/M

13

18:04.0

22:35/K

41:43.5

9

65

LISA KELLY

106

26

11

25:18.9

9:02/M

8

17:09.6

21:26/K

42:28.5

10

67

KELLY MYERS

149

28

8

23:43.9

8:28/M

17

18:58.8

23:43/K

42:42.7

11

70

GRETCHEN MILLER

68

30

13

25:57.6

9:16/M

7

17:09.0

21:26/K

43:06.6

12

75

JESSICA DALTON

147

34

20

28:07.4

10:03/M

5

15:53.6

19:51/K

44:01.0

13

78

JAMIE RAE

144

30

14

26:06.2

9:19/M

12

18:02.2

22:33/K

44:08.4

14

79

STEPHANIE MESSINA

59

28

12

25:24.0

9:04/M

16

18:57.5

23:41/K

44:21.5

15

82

VIRGINIE VARGA

13

35

15

26:47.5

9:34/M

10

17:39.9

22:04/K

44:27.4

16

86

ROCHELLE CUP CHOY

155

28

17

27:28.4

9:49/M

9

17:17.1

21:36/K

44:45.5

17

90

DANIELLE FURTADO

71

29

3

21:42.9

7:45/M

22

23:30.9

29:23/K

45:13.9

18

96

CHELSEA SOUSA

111

26

19

27:42.3

9:54/M

14

18:07.0

22:39/K

45:49.3

19

104

BRIANNA YOUNG-NAVARRO

77

27

16

26:51.0

9:35/M

20

19:42.6

24:38/K

46:33.6

20

110

EMILY VINCENT

18

26

22

29:51.6

10:40/M

11

17:54.2

22:23/K

47:45.8

21

111

RACHEL LONGMAN

29

26

21

28:30.4

10:11/M

18

19:23.5

24:14/K

47:53.9

22

119

LAURIE HIRAHARA

154

29

18

27:28.7

9:49/M

21

22:02.4

27:33/K

49:31.2

 
Top

Female 36 to 45

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

16

ANN SUDOH

168

39

1

19:38.5

7:01/M

1

13:24.5

16:45/K

33:03.0

2

22

AMY HARPSTRITE

80

45

2

20:26.3

7:18/M

2

14:52.4

18:35/K

35:18.7

3

47

DEBBIE SOLIS

148

42

9

24:39.5

8:48/M

3

15:27.0

19:19/K

40:06.5

4

48

MINAKO TSUKAHARA

34

37

3

21:53.1

7:49/M

5

18:18.7

22:53/K

40:11.8

5

64

LYN ISAACSON

169

40

4

22:46.8

8:08/M

7

19:34.8

24:28/K

42:21.7

6

84

REBECCA THORESON

172

42

12

26:39.4

9:31/M

4

17:48.9

22:15/K

44:28.3

7

85

LISA DEARMIN

146

39

7

24:34.0

8:46/M

9

20:05.4

25:06/K

44:39.5

8

92

HEATHER MCCAFFERTY

95

40

6

23:55.3

8:33/M

10

21:28.5

26:50/K

45:23.8

9

93

SAYOKO BLODGETT-FORD

4

42

5

23:43.9

8:28/M

11

21:41.4

27:06/K

45:25.3

10

102

MARCIA ZIEMBA

23

38

13

26:51.3

9:35/M

8

19:35.5

24:29/K

46:26.8

11

106

PEG TATUM

62

45

14

27:47.0

9:55/M

6

19:15.2

24:04/K

47:02.2

12

107

LESLIE CEROVICH

120

43

10

25:21.6

9:03/M

12

21:50.6

27:18/K

47:12.2

13

108

KANDEE ALMOND

145

38

8

24:36.5

8:47/M

13

22:53.1

28:36/K

47:29.6

14

123

CARRIE BHAVSAR

119

36

15

29:38.2

10:35/M

14

26:16.8

32:50/K

55:55.0

 
Top

Female 46 to 55

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

18

JENNIFER STABRYLLA

85

49

1

20:32.4

7:20/M

1

13:20.5

16:40/K

33:52.9

2

32

JEANEEN HELDT

76

48

3

23:29.3

8:23/M

2

13:32.1

16:55/K

37:01.4

3

44

CHRISTINE GAYAGAS

132

47

2

23:08.9

8:16/M

4

15:17.4

19:06/K

38:26.3

4

66

JANE STITES

20

52

7

28:55.0

10:20/M

3

13:38.7

17:03/K

42:33.7

5

73

MILLICENT WRIGHT

11

47

4

24:15.4

8:40/M

6

19:36.3

24:30/K

43:51.7

6

74

SHARON ULMER

63

55

5

25:45.5

9:12/M

5

18:14.8

22:48/K

44:00.3

7

115

NANCY ANGELL

138

46

6

26:31.8

9:28/M

7

21:55.7

27:24/K

48:27.5

 
Top

Female 61 and over

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

109

DIANE STOWELL

98

75

2

31:03.9

11:05/M

1

16:36.9

20:45/K

47:40.8

2

116

PAULA JECH

81

66

1

25:20.8

9:03/M

3

23:09.9

28:56/K

48:30.8

3

124

JOY SCHOENECKER

97

71

3

33:36.0

12:00/M

2

23:03.3

28:49/K

56:39.3

 
Top

Overall Male Open Winners

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

BRIAN DENARO

116

32

3

16:23.5

5:51/M

1

11:31.6

14:24/K

27:55.1

2

2

KYLE GEIKEN

167

24

2

15:50.2

5:39/M

2

12:24.1

15:30/K

28:14.3

3

3

MATT STEVENS

74

31

1

15:01.8

5:22/M

3

13:24.2

16:45/K

28:26.0

 
Top

Male 13 & Under

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

25

BRADLEY PIERCE

67

13

1

18:51.7

6:44/M

1

17:08.1

21:25/K

35:59.8

2

69

DAVID PIERCE

66

11

2

23:41.8

8:28/M

2

19:21.1

24:11/K

43:02.9

 
Top

Male 14 to 18

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

7

ADAM MCKITTRICK

69

14

2

19:06.6

6:49/M

1

11:36.4

14:30/K

30:43.1

2

15

LOGAN SPENCER

60

15

1

18:00.8

6:26/M

3

14:58.9

18:43/K

32:59.7

3

40

WEBSTER ROSS

36

17

3

19:15.8

6:53/M

4

18:28.1

23:05/K

37:43.9

4

49

CHRISTOPHER MA

47

16

7

28:13.1

10:05/M

2

12:10.5

15:13/K

40:23.7

5

68

CHRISTIAN HEEN

165

16

4

22:28.4

8:01/M

5

20:20.7

25:25/K

42:49.1

6

71

JAMES GALLAGHER

156

16

5

22:53.4

8:10/M

6

20:39.8

25:49/K

43:33.2

7

76

CHEYNE HOLT

171

15

6

23:09.9

8:16/M

7

20:52.1

26:05/K

44:02.0

 
Top

Male 19 to 25

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

LUCAS MAGGIO

54

24

1

16:00.4

5:43/M

2

13:53.6

17:21/K

29:54.0

2

8

THOMAS LA MARR

73

21

2

17:16.8

6:10/M

1

13:32.6

16:55/K

30:49.4

3

39

FRANKIE ROJAS

124

25

3

19:33.3

6:59/M

3

18:04.5

22:35/K

37:37.9

4

58

CHARLES CASTIGLIONE

50

24

8

22:14.9

7:56/M

4

19:28.3

24:20/K

41:43.2

5

72

STEPHEN MCELROY

123

24

5

20:18.9

7:15/M

6

23:15.7

29:04/K

43:34.6

6

88

ROBERT LEVIKER

112

23

7

21:58.9

7:51/M

5

22:56.6

28:40/K

44:55.5

7

91

STEVE JENNINGS

72

25

6

21:37.6

7:43/M

7

23:41.8

29:36/K

45:19.4

 
Top

Male 26 to 35

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

23

KARLO SALGADO

58

31

2

20:28.5

7:19/M

1

15:20.6

19:10/K

35:49.1

2

38

WYATT WARO

128

35

3

20:54.9

7:28/M

2

16:38.2

20:48/K

37:33.1

3

46

DAVID ANDERSON

87

30

7

23:14.7

8:18/M

3

16:48.1

21:00/K

40:02.8

4

52

AUSTIN STOKES

57

26

1

19:53.0

7:06/M

6

20:38.7

25:48/K

40:31.8

5

62

TEODORO PEREZ JR

38

30

6

22:55.5

8:11/M

4

19:04.0

23:50/K

41:59.5

6

63

WILY WOO

94

30

5

21:24.5

7:39/M

7

20:38.9

25:48/K

42:03.4

7

83

DANIEL MAYBERRY

30

26

4

21:16.8

7:36/M

11

23:10.7

28:58/K

44:27.5

8

94

SCOTT APPEL

110

28

9

25:36.3

9:09/M

5

20:00.2

25:00/K

45:36.5

9

100

KENT DAVIS

61

27

8

23:17.4

8:19/M

10

23:05.4

28:51/K

46:22.8

10

105

KAPONO KIAKONA

118

33

10

25:45.0

9:12/M

9

21:12.4

26:30/K

46:57.4

11

118

AMARILLO MULITANAOPELE

78

31

11

28:16.9

10:06/M

8

20:51.9

26:04/K

49:08.8

12

127

ROBERT FOSTER

33

35

12

29:39.5

10:35/M

12

30:42.2

38:23/K

1:00:21.7

 
Top

Male 36 to 45

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

SCOT MURAOKA

139

44

1

16:30.8

5:54/M

2

13:52.8

17:20/K

30:23.6

2

14

MIGUEL MEJIA

162

36

2

17:16.2

6:10/M

8

15:39.4

19:34/K

32:55.7

3

17

DAVE YOUTT

53

39

3

18:19.0

6:33/M

4

15:03.0

18:49/K

33:22.0

4

19

HARLAN KLEIN

49

39

7

19:58.4

7:08/M

3

14:49.8

18:31/K

34:48.3

5

20

DUSTIN SHARP

64

40

6

19:55.7

7:07/M

5

15:03.4

18:49/K

34:59.1

6

21

JUSTIN ORLICH

96

37

10

21:45.7

7:46/M

1

13:23.1

16:44/K

35:08.8

7

27

VICTOR TREVINO

27

36

4

18:53.3

6:45/M

12

17:22.7

21:43/K

36:16.1

8

31

KEVIN MARSHALL

48

37

8

20:38.0

7:22/M

9

16:20.1

20:25/K

36:58.1

9

35

SHINGO SEKI

70

40

5

19:01.6

6:48/M

14

18:24.5

23:00/K

37:26.1

10

41

RUSSELL CASTAGNARO

107

41

12

22:45.1

8:08/M

6

15:09.2

18:56/K

37:54.4

11

45

BRIAN KUNG

140

38

11

21:53.2

7:49/M

10

16:38.4

20:48/K

38:31.6

12

50

PAUL MILES

89

42

13

23:14.1

8:18/M

11

17:12.9

21:30/K

40:27.0

13

60

PAUL SPRIGGS

122

40

14

23:50.8

8:31/M

13

17:57.9

22:26/K

41:48.7

14

87

MANDAAR GOKHALE

170

42

9

21:22.2

7:38/M

17

23:30.9

29:23/K

44:53.2

15

89

TODD ERICKSON

7

40

18

29:26.2

10:31/M

7

15:34.1

19:28/K

45:00.3

16

101

BRENDON LEE

133

40

16

27:49.9

9:56/M

15

18:35.0

23:14/K

46:24.9

17

113

CARL HANSON

126

37

15

26:42.1

9:32/M

16

21:41.0

27:06/K

48:23.1

18

121

DANIEL GREGORY

25

36

17

27:51.8

9:57/M

18

26:07.0

32:39/K

53:58.8

19

126

RODNEY IAEA

41

44

 

 

 

19

58:49.7

73:31/K

58:49.7

 
Top

Male 46 to 55

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

COLIN CHINN

88

51

2

18:31.9

6:37/M

2

11:49.7

14:46/K

30:21.6

2

9

JON PIPER

127

47

3

19:54.3

7:06/M

1

11:38.3

14:33/K

31:32.7

3

29

KEVIN PHILLIPS

21

50

6

22:16.3

7:57/M

4

14:30.6

18:08/K

36:46.9

4

33

GREGORY AUSTIN

43

53

7

22:22.0

7:59/M

5

14:51.0

18:34/K

37:13.0

5

34

RAY L'HEUREUX

79

48

4

20:47.2

7:25/M

7

16:35.4

20:44/K

37:22.7

6

36

JOHNNY LANDEZA

83

47

1

18:11.3

6:30/M

9

19:17.1

24:06/K

37:28.4

7

43

DOUGLAS TOSTRUD

131

49

10

24:20.2

8:41/M

3

13:54.8

17:23/K

38:15.0

8

55

RUSSELL ASATO

91

49

8

22:43.8

8:07/M

8

18:21.7

22:56/K

41:05.5

9

61

GLENN REDIGER

158

54

5

21:51.7

7:48/M

10

20:01.4

25:01/K

41:53.2

10

77

TOM HEBERLE

12

49

11

28:58.8

10:21/M

6

15:06.9

18:53/K

44:05.8

11

97

GEORGE ROSS

35

54

9

22:49.9

8:09/M

11

23:03.8

28:49/K

45:53.7

 
Top

Male 56 to 60

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

24

MICHAEL LORNE

65

58

1

20:46.9

7:25/M

1

15:02.6

18:48/K

35:49.5

2

114

VICTOR CHING

117

57

2

27:52.0

9:57/M

2

20:31.5

25:39/K

48:23.5

 
Top

Male 61 and over

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

98

J.B. NATION

75

61

1

23:28.1

8:23/M

3

22:43.4

28:24/K

46:11.6

2

99

TOM JECH

82

66

3

27:59.0

10:00/M

1

18:23.1

22:59/K

46:22.1

3

112

ROBERT BEVACQUA

84

61

2

27:34.5

9:51/M

2

20:43.1

25:54/K

48:17.6