Dash & Splash Biathlon Individual

Age Group Results

April 27, 2008


Results By Time Line

Men: 0-13 14-18 19-25 26-35 36-45 46-55 56-60 61-99
Women: 0-13 14-18 19-25 26-35 36-45 46-55 56-60 61-99

Overall Female Open Winners

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

15

ALISON MULNIX

24

*****

22:02.1

8:49

*****

13:24.1

13:24

35:26.2

35:26.2

10:44/M

2

20

COLLEEN TESSLER

29

*****

22:11.5

8:52

*****

13:52.8

13:52

36:04.3

36:04.3

10:56/M

3

21

NICOLE ULMER

18

*****

22:58.2

9:11

*****

13:06.6

13:06

36:04.8

36:04.8

10:56/M

 
Top

Female 13 and under

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

81

NATASHA TURNER

12

1

26:27.0

10:35

1

20:10.8

20:10

46:37.9

46:37.9

14:08/M

2

108

SOPHIA TURNER

9

2

37:32.3

15:01

2

27:17.6

27:17

1:04:50.0

1:04:50.0

19:39/M

 
Top

Female 14 to 18

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

39

KARA SHELDON-KAHALE

16

1

20:58.5

8:23

1

18:09.6

18:09

39:08.1

39:08.1

11:52/M

2

85

SHERADEN EBER

16

2

27:03.6

10:49

2

20:07.1

20:07

47:10.7

47:10.7

14:18/M

 
Top

Female 19 to 25

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

51

MIO KIBATA

23

3

23:21.2

9:20

3

18:17.4

18:17

41:38.6

41:38.6

12:37/M

2

54

MICHELLE WESTHOFF

24

2

22:44.1

9:06

6

19:46.5

19:46

42:30.6

42:30.6

12:53/M

3

62

CARRIE JENSEN

21

4

24:42.5

9:53

5

18:58.6

18:58

43:41.1

43:41.1

13:14/M

4

69

JILLIAN RICKARD

21

7

28:09.0

11:16

1

16:20.1

16:20

44:29.1

44:29.1

13:29/M

5

70

MARTIE BACH

25

1

21:46.9

8:42

7

22:46.2

22:46

44:33.1

44:33.1

13:30/M

6

73

KRISTINA AHMIE

24

5

27:21.6

10:56

2

17:30.5

17:30

44:52.1

44:52.1

13:36/M

7

79

MELISSA WESTHOFF

24

6

27:22.1

10:57

4

18:35.5

18:35

45:57.7

45:57.7

13:55/M

8

107

JENNIFER BARON

24

8

37:22.0

14:57

8

26:43.0

26:43

1:04:05.0

1:04:05.0

19:25/M

 
Top

Female 26 to 35

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

22

BONNIE WOODERSON

30

5

22:35.1

9:02

1

13:41.4

13:41

36:16.5

36:16.5

10:59/M

2

35

LINDSEY PIETZ

27

4

22:32.6

9:01

3

16:23.3

16:23

38:55.9

38:55.9

11:48/M

3

37

MARILISA ELROD

33

2

22:19.6

8:56

5

16:45.6

16:45

39:05.2

39:05.2

11:51/M

4

40

ALY RICKARD

28

1

20:24.9

8:10

8

18:48.0

18:48

39:12.9

39:12.9

11:53/M

5

43

JACKIE DE LUCA

27

7

25:33.2

10:13

2

14:32.7

14:32

40:06.0

40:06.0

12:09/M

6

45

KRISTY SCHERMAN

28

6

23:11.7

9:16

6

17:27.5

17:27

40:39.2

40:39.2

12:19/M

7

46

JOANNA TIRADO

31

3

22:28.5

8:59

7

18:21.4

18:21

40:50.0

40:50.0

12:22/M

8

93

SARA STANIEWICZ

33

9

34:08.3

13:39

4

16:37.0

16:37

50:45.3

50:45.3

15:23/M

9

95

JANICE-RENEE YOSHIOKA

26

8

29:21.9

11:44

9

21:43.0

21:43

51:04.9

51:04.9

15:28/M

 
Top

Female 36 to 45

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

30

TERRY HECKMAN

42

3

22:42.9

9:05

2

15:54.1

15:54

38:37.0

38:37.0

11:42/M

2

31

MALIA MEGORDEN

38

2

22:38.6

9:03

3

15:58.7

15:58

38:37.3

38:37.3

11:42/M

3

42

JUDITH WEITZ

38

1

21:37.7

8:39

7

18:16.2

18:16

39:53.9

39:53.9

12:05/M

4

52

JEAN CAMPBELL

39

6

24:54.0

9:58

5

16:51.3

16:51

41:45.3

41:45.3

12:39/M

5

56

ROBIN LISZEWSKI

39

10

27:44.6

11:06

1

15:16.1

15:16

43:00.7

43:00.7

13:02/M

6

67

REBECCA THOREFON

40

7

26:46.6

10:42

6

17:25.5

17:25

44:12.1

44:12.1

13:24/M

7

72

CHRISTY LANGSTAFF

42

11

28:11.0

11:16

4

16:34.6

16:34

44:45.6

44:45.6

13:34/M

8

77

CARIN CHAN

44

4

23:41.1

9:28

11

21:52.7

21:52

45:33.8

45:33.8

13:48/M

9

84

JILL GRAY

38

8

27:08.4

10:51

9

19:59.7

19:59

47:08.1

47:08.1

14:17/M

10

87

SAYOKO BLODGETT-FORD

40

5

24:36.4

9:50

12

22:59.3

22:59

47:35.7

47:35.7

14:25/M

11

91

RORI SPRIGGS

39

9

27:38.3

11:03

10

21:33.6

21:33

49:11.9

49:11.9

14:54/M

12

92

ROSANNE CONWAY

43

13

30:17.5

12:07

8

19:44.6

19:44

50:02.1

50:02.1

15:10/M

13

97

ALISON AKAU

36

12

28:48.1

11:31

13

23:19.4

23:19

52:07.5

52:07.5

15:48/M

14

104

CAMI GILL

40

14

34:21.2

13:44

14

24:26.8

24:26

58:48.0

58:48.0

17:49/M

 
Top

Female 46 to 55

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

24

JEANEEN HELDT

46

2

22:46.2

9:06

1

14:04.2

14:04

36:50.5

36:50.5

11:10/M

2

41

BARBARA BAERG

48

3

24:10.9

9:40

2

15:36.2

15:36

39:47.1

39:47.1

12:03/M

3

50

SUSAN GROVE

48

1

21:44.2

8:42

3

19:45.1

19:45

41:29.3

41:29.3

12:34/M

4

82

SHARON ULMER

53

4

26:54.4

10:46

4

19:51.6

19:51

46:46.1

46:46.1

14:10/M

5

89

BETH BLACKBURN

49

5

27:46.5

11:06

5

20:35.7

20:35

48:22.2

48:22.2

14:39/M

6

90

GABRIELLE SAVAGE

53

6

27:50.1

11:08

6

20:44.8

20:44

48:34.9

48:34.9

14:43/M

7

101

JAN EBER

46

7

31:41.7

12:40

8

22:08.1

22:08

53:49.8

53:49.8

16:18/M

8

102

MELINDA CHING

46

8

34:40.2

13:52

7

21:10.7

21:10

55:51.0

55:51.0

16:55/M

 
Top

Female 56 to 60

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

105

LUCY MCCURDY

57

1

37:20.6

14:56

1

21:47.4

21:47

59:08.0

59:08.0

17:55/M

 
Top

Female 61 and over

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

55

DIANE STOWELL

74

1

27:41.8

11:04

1

15:07.7

15:07

42:49.5

42:49.5

12:58/M

 
Top

Overall Male Open Winners

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

1

KIRK FRITZ

38

*****

17:29.3

7:00

*****

11:15.5

11:15

28:44.8

28:44.8

8:42/M

2

2

EFRAIM RUTHENBERG

22

*****

19:46.3

7:54

*****

10:38.2

10:38

30:24.5

30:24.5

9:13/M

3

3

HUDSON SLAY

40

*****

18:31.5

7:24

*****

11:56.1

11:56

30:27.6

30:27.6

9:14/M

 
Top

Male 13 & Under

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

99

CHEYNE HOLT

13

1

31:38.4

12:39

1

20:30.3

20:30

52:08.7

52:08.7

15:48/M

 
Top

Male 14 to 18

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

75

WEBSTER ROSS, IV

15

1

24:02.2

9:37

1

21:11.3

21:11

45:13.5

45:13.5

13:42/M

 
Top

Male 19 to 25

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

6

PATRICK NAKAGAWA

21

1

18:00.9

7:12

1

14:08.3

14:08

32:09.2

32:09.2

9:45/M

2

29

MARIO LOPEZ

25

2

20:45.1

8:18

2

17:40.7

17:40

38:25.9

38:25.9

11:38/M

3

63

SEAN POPE

22

3

24:27.1

9:47

3

19:14.0

19:14

43:41.1

43:41.1

13:14/M

 
Top

Male 26 to 35

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

7

MARK MENCH

33

1

15:45.6

6:18

6

16:41.1

16:41

32:26.7

32:26.7

9:50/M

2

11

BEN LAWS

32

6

20:08.7

8:03

2

14:12.7

14:12

34:21.4

34:21.4

10:25/M

3

17

WYATT WARO

33

5

19:48.1

7:55

4

15:41.4

15:41

35:29.5

35:29.5

10:45/M

4

19

TODD SAMONS

30

12

22:32.6

9:01

1

13:29.5

13:29

36:02.2

36:02.2

10:55/M

5

23

SETH HILL

30

2

19:16.3

7:42

7

17:27.9

17:27

36:44.2

36:44.2

11:08/M

6

25

LLOYD DODGE3

26

7

20:14.0

8:06

5

16:41.1

16:41

36:55.1

36:55.1

11:11/M

7

27

JOEL SHUGART

28

9

22:07.5

8:51

3

15:28.4

15:28

37:35.9

37:35.9

11:23/M

8

34

DEREK CORYELL

30

4

19:44.0

7:54

10

19:03.2

19:03

38:47.2

38:47.2

11:45/M

9

38

ALEX MENCH

29

3

19:34.9

7:50

11

19:32.9

19:32

39:07.8

39:07.8

11:51/M

10

44

IAN MACKENZIE

34

8

21:42.3

8:41

9

18:54.2

18:54

40:36.5

40:36.5

12:18/M

11

59

CHRISTIAN ARMAGNAC

30

11

22:25.0

8:58

13

20:40.5

20:40

43:05.5

43:05.5

13:03/M

12

60

KIMO KUAHIUE

29

10

22:23.6

8:57

14

20:44.9

20:44

43:08.5

43:08.5

13:04/M

13

71

KEVIN MULLANEY

35

14

25:55.5

10:22

8

18:39.9

18:39

44:35.5

44:35.5

13:31/M

14

74

DAVID ALLEN

31

13

25:09.8

10:04

12

19:43.9

19:43

44:53.7

44:53.7

13:36/M

15

98

BRIAN AKAU

35

15

28:49.8

11:32

15

23:18.1

23:18

52:08.0

52:08.0

15:48/M

 
Top

Male 36 to 45

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

4

KRIS CHATTERJEE

38

2

18:10.4

7:16

1

13:04.6

13:04

31:15.0

31:15.0

9:28/M

2

8

SCOT MURAOKA

42

1

17:02.4

6:49

6

15:25.2

15:25

32:27.6

32:27.6

9:50/M

3

9

MATTHEW FULLER

41

4

18:38.5

7:27

3

14:40.5

14:40

33:19.0

33:19.0

10:06/M

4

13

KIMO HARPSTRITE

43

7

21:04.3

8:26

2

14:07.4

14:07

35:11.7

35:11.7

10:40/M

5

14

MICHAEL ELROD

39

5

18:56.4

7:34

7

16:15.5

16:15

35:11.9

35:11.9

10:40/M

6

16

KARL MENCH

36

3

18:14.0

7:18

11

17:12.7

17:12

35:26.7

35:26.7

10:44/M

7

26

JEREMY JURKOIC

37

6

20:48.3

8:19

8

16:27.4

16:27

37:15.8

37:15.8

11:17/M

8

32

BRUNO HELDT

41

10

23:45.0

9:30

4

14:53.1

14:53

38:38.1

38:38.1

11:42/M

9

48

ANDREW WHITESELL

40

9

23:35.0

9:26

12

17:38.2

17:38

41:13.2

41:13.2

12:29/M

10

49

DUSTIN SHARP

38

13

26:19.5

10:32

5

14:58.3

14:58

41:17.9

41:17.9

12:31/M

11

57

PAUL SPRIGGS

38

11

25:05.8

10:02

13

17:57.8

17:57

43:03.6

43:03.6

13:03/M

12

61

BRENDON LEE

38

14

26:31.4

10:36

10

16:47.2

16:47

43:18.6

43:18.6

13:07/M

13

64

CHUNG GEOFFREY

43

15

27:05.0

10:50

9

16:41.0

16:41

43:46.0

43:46.0

13:16/M

14

68

JOE MCGUIGAN

42

12

25:11.9

10:04

17

19:07.2

19:07

44:19.1

44:19.1

13:26/M

15

76

DUANE FISHER

45

16

27:17.4

10:55

14

18:02.1

18:02

45:19.6

45:19.6

13:44/M

16

78

MARK TINETTI

37

8

23:33.1

9:25

18

22:22.5

22:22

45:55.6

45:55.6

13:55/M

17

88

WILLIAM CONWAY

44

17

29:29.4

11:48

15

18:13.7

18:13

47:43.1

47:43.1

14:28/M

18

100

RYAN HOLT

36

18

33:16.6

13:18

16

18:52.1

18:52

52:08.8

52:08.8

15:48/M

 
Top

Male 46 to 55

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

5

STEFAN REINKE

49

1

19:49.0

7:56

1

11:37.2

11:37

31:26.2

31:26.2

9:32/M

2

10

STEVE GROVE

46

2

20:23.2

8:09

3

13:07.2

13:07

33:30.4

33:30.4

10:09/M

3

18

MARK HECKMAN

52

5

23:30.8

9:24

2

12:17.4

12:17

35:48.2

35:48.2

10:51/M

4

33

RICHARD ULMER

49

3

22:31.4

9:00

4

16:11.7

16:11

38:43.2

38:43.2

11:44/M

5

65

WALTER HAMASAIC

52

7

26:35.7

10:38

5

17:16.0

17:16

43:51.7

43:51.7

13:17/M

6

66

JACK SAVAGE

54

4

23:25.5

9:22

7

20:38.1

20:38

44:03.6

44:03.6

13:21/M

7

80

WEBSTER ROSS

52

6

24:07.8

9:39

8

22:29.0

22:29

46:36.8

46:36.8

14:07/M

8

86

THOMAS AIU

51

8

27:02.4

10:49

6

20:12.8

20:12

47:15.2

47:15.2

14:19/M

 
Top

Male 56 to 60

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

12

MICHAEL LORNE

56

1

20:11.5

8:04

2

14:44.7

14:44

34:56.2

34:56.2

10:35/M

2

28

ALTON MOTOBU

57

3

24:50.6

9:56

1

13:32.9

13:32

38:23.6

38:23.6

11:38/M

3

83

J.B. NATION

59

2

23:19.5

9:20

5

23:33.6

23:33

46:53.1

46:53.1

14:12/M

4

96

ROCKY YOUNG

58

4

29:21.1

11:44

3

21:52.2

21:52

51:13.4

51:13.4

15:31/M

5

103

RANDY HEROLD

57

6

35:36.2

14:14

4

22:00.8

22:00

57:37.0

57:37.0

17:28/M

6

106

JOHN STALP

60

5

34:36.7

13:50

6

28:14.3

28:14

1:02:51.0

1:02:51.0

19:03/M

 
Top

Male 61 and over

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

36

TERENCE O'TOOLE

62

1

23:27.3

9:23

2

15:37.3

15:37

39:04.6

39:04.6

11:50/M

2

47

ARCHIE HAPAI

61

4

25:58.3

10:23

1

15:07.1

15:07

41:05.4

41:05.4

12:27/M

3

53

MIKE MCCURDY

61

3

25:18.5

10:07

3

17:03.0

17:03

42:21.5

42:21.5

12:50/M

4

58

RALPH MENCH

66

2

25:02.8

10:01

4

18:02.1

18:02

43:04.9

43:04.9

13:03/M

5

94

GILBERT HATTER

72

5

28:55.9

11:34

5

22:03.1

22:03

50:59.0

50:59.0

15:27/M