Dash & Splash Biathlon Individual

Age Group Results

April 23, 2011


Results By Time Line

Men: 0-13 14-18 19-25 26-35 36-45 46-55 56-60 61-99
Women: 0-13 14-18 19-25 26-35 36-45 46-55 56-60 61-99

Overall Female Open Winners

 

Overall

 

------------ Run ------------

------------ Swim ------------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

NATALIIA KRAVCHUK

6

26

1

17:57.5

6:25

1

11:45.2

23:30

29:42.7

2

19

CHRISTINA TURNEY

65

32

2

21:15.4

7:35

3

12:31.5

25:02

33:46.9

3

21

NOAH HAWK

64

38

3

22:14.8

7:56

2

11:56.6

23:52

34:11.5

 
Top

Female 14 to 18

 

Overall

 

------------ Run ------------

------------ Swim ------------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

59

NATASHA TURNER

24

15

1

26:38.4

9:31

1

14:23.8

28:46

41:02.2

2

112

ASHLEY RIVERA

72

18

2

28:42.4

10:15

2

29:02.9

58:04

57:45.3

 
Top

Female 19 to 25

 

Overall

 

------------ Run ------------

------------ Swim ------------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

40

LAUREN GRIEBEL

75

25

2

22:47.5

8:08

1

14:36.1

29:12

37:23.6

2

72

SARAH GARMIN

148

22

5

25:10.0

8:59

3

17:33.4

35:06

42:43.4

3

82

ANAIT AZOTLA

145

21

1

22:36.8

8:04

4

22:15.7

44:30

44:52.5

4

89

DZIDZIPIIA TREVINO

143

21

4

25:00.0

8:56

5

22:21.9

44:42

47:21.9

5

95

SARAH LIM

53

23

3

24:17.6

8:40

7

24:55.5

49:50

49:13.1

6

97

JANEL STEPANEK

42

25

7

34:02.7

12:09

2

15:29.7

30:58

49:32.4

7

108

ZASSANDRA TOGGI

147

21

6

29:44.2

10:37

6

23:13.2

46:26

52:57.4

 
Top

Female 26 to 35

 

Overall

 

------------ Run ------------

------------ Swim ------------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

26

ALEXA BESTOSO

79

28

1

20:28.0

7:19

4

15:07.2

30:14

35:35.2

2

31

JACKIE DE LUCA

140

30

4

22:50.2

8:09

2

13:31.7

27:02

36:21.9

3

33

SARA FIFCHLOWITZ

152

35

2

20:56.7

7:29

7

15:56.3

31:52

36:53.0

4

37

SHANNON CLANCEY

58

35

5

23:07.3

8:15

3

13:57.8

27:54

37:05.1

5

41

KELLY WELSH

101

32

12

24:57.1

8:55

1

12:29.2

24:58

37:26.3

6

50

AMANDA JONES

117

27

7

24:05.5

8:36

5

15:32.4

31:04

39:37.9

7

54

MEG ZULICK

118

26

9

24:35.8

8:47

8

15:59.2

31:58

40:35.0

8

55

BESSIE TRAN

4

27

13

25:00.9

8:56

6

15:39.7

31:18

40:40.6

9

57

RACHELLE UNDERWOOD

17

30

10

24:44.9

8:50

10

16:03.4

32:06

40:48.3

10

63

GRETCHEN MILLER

11

31

14

25:21.2

9:03

9

16:00.3

32:00

41:21.5

11

69

RACHEL LONGMAN

47

27

11

24:54.6

8:54

14

17:22.8

34:44

42:17.4

12

74

CHRISTINA ANDERSON

137

31

15

26:36.0

9:30

13

16:31.3

33:02

43:07.3

13

75

SARAH ANDERSON

69

31

6

23:30.8

8:24

18

19:36.9

39:12

43:07.8

14

79

JOANNA MING

51

26

8

24:16.7

8:40

21

20:10.8

40:20

44:27.5

15

83

HILLARY FILDEY

127

31

3

22:38.6

8:05

25

22:18.4

44:36

44:57.0

16

86

JAMIE HAYES

102

27

21

29:31.1

10:33

12

16:19.2

32:38

45:50.3

17

87

MELIFFE GIOE

103

29

22

29:31.7

10:33

11

16:18.7

32:36

45:50.5

18

88

LEYLA SAMIMI

93

30

17

27:09.0

9:42

17

19:14.0

38:28

46:23.0

19

93

JESSICA DIAL-KIRK

50

27

19

28:57.7

10:20

19

20:07.1

40:14

49:04.9

20

94

SHANNA KOPCSIK

139

26

18

27:45.8

9:55

23

21:21.1

42:42

49:07.0

21

96

DEBBY VANDERSANILE

84

30

24

31:37.4

11:18

16

17:38.3

35:16

49:15.7

22

99

KIRSI HAKKINEN

3

28

16

26:37.3

9:30

26

23:06.4

46:12

49:43.7

23

100

JENNIFER SAKAI

38

31

25

32:38.2

11:39

15

17:27.3

34:54

50:05.5

24

101

SUSANNA MIZELL

44

30

20

29:25.4

10:30

22

20:42.1

41:24

50:07.5

25

104

KATE METZGER

108

34

23

31:10.4

11:08

20

20:07.7

40:14

51:18.1

26

110

JENNIFER BARON

74

27

26

33:08.8

11:50

24

21:55.8

43:50

55:04.7

 
Top

Female 36 to 45

 

Overall

 

------------ Run ------------

------------ Swim ------------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

43

ANN MUNAN

106

45

2

25:10.9

8:59

1

12:30.1

25:00

37:41.0

2

61

DEBORAH SOLIS

54

43

5

26:33.5

9:29

2

14:35.9

29:10

41:09.4

3

66

MINAKO TSUKAHARA

14

38

1

23:38.6

8:26

7

18:19.9

36:38

41:58.5

4

73

FABIANA POTTKER

40

39

3

25:30.3

9:06

3

17:19.7

34:38

42:50.1

5

80

TOMOKO YOKOOJI

105

39

4

26:30.8

9:28

5

17:57.0

35:54

44:27.8

6

85

MARCIA ZIEMBA

12

39

6

27:06.2

9:41

9

18:28.3

36:56

45:34.5

7

91

POLLY TICE

104

39

8

30:03.9

10:44

4

17:43.3

35:26

47:47.3

8

107

KENDRA MCBRIDE-NELSON

15

38

9

34:16.9

12:14

8

18:25.4

36:50

52:42.4

9

109

MANAMI HISASHI

1

45

7

28:07.5

10:03

10

26:22.0

52:44

54:29.5

10

111

KATHY LEE

114

41

11

38:15.7

13:40

6

18:01.3

36:02

56:17.0

11

115

LORELEI KUHEANA

66

40

10

36:46.6

13:08

11

26:50.9

53:40

1:03:37.5

 
Top

Female 46 to 55

 

Overall

 

------------ Run ------------

------------ Swim ------------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

30

JEANEEN HELDT

10

49

2

23:45.2

8:29

1

12:29.8

24:58

36:15.0

2

62

JEANINE NAKAKURA

13

46

1

23:12.7

8:17

5

18:04.7

36:08

41:17.4

3

76

JENNI HORNER

129

48

3

26:32.0

9:29

3

16:58.7

33:56

43:30.8

4

78

BARB SYLER

48

49

5

27:32.9

9:50

2

16:30.9

33:00

44:03.8

5

81

PEG TATUM

81

46

4

26:45.7

9:33

4

18:00.4

36:00

44:46.1

6

102

TANDY CHOULIJIAN

135

49

6

31:13.7

11:09

6

18:54.2

37:48

50:08.0

7

116

GINA EUSTAQUIO

96

48

 

 

7

1:16:24.9

**:48

1:16:24.9

8

117

ELEANOR SADE

95

47

 

 

8

1:18:57.5

**:54

1:18:57.5

 
Top

Overall Male Open Winners

 

Overall

 

------------ Run ------------

------------ Swim ------------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

NOA SAKAMOTO

80

25

3

16:12.6

5:47

1

10:07.7

20:14

26:20.3

2

2

BRIAN DENARO

98

33

1

15:46.9

5:38

2

11:14.3

22:28

27:01.2

3

3

KYLE GEIKEN

138

25

2

15:52.4

5:40

3

12:16.3

24:32

28:08.7

 
Top

Male 13 & Under

 

Overall

 

------------ Run ------------

------------ Swim ------------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

JARRELL HIDLIER

116

13

1

17:10.7

6:08

1

11:38.7

23:16

28:49.4

2

51

JAEKEL HORNER

130

10

2

25:35.7

9:08

2

14:20.0

28:40

39:55.7

 
Top

Male 19 to 25

 

Overall

 

------------ Run ------------

------------ Swim ------------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

16

KENNETH GRANT

121

19

4

19:23.1

6:55

1

13:35.4

27:10

32:58.5

2

18

BRANDON JESTER

62

25

3

19:06.1

6:49

2

14:37.6

29:14

33:43.7

3

20

KYLE WIEWIORSKI

100

25

1

16:51.2

6:01

3

16:59.3

33:58

33:50.5

4

36

ERNEST BEAN

146

20

2

17:28.7

6:14

7

19:32.6

39:04

37:01.4

5

47

ROBERT LEVIKER

46

24

5

19:36.2

7:00

6

18:28.1

36:56

38:04.3

6

48

IAN MONTOYA

120

21

6

20:37.3

7:22

5

17:42.6

35:24

38:19.9

7

56

SHAWN JULIAN

150

20

8

23:18.1

8:19

4

17:26.5

34:52

40:44.6

8

70

BRIAN MILLER

49

24

7

22:32.4

8:03

8

19:54.4

39:48

42:26.8

9

90

CHRISTIAN CERVANTES

144

23

9

23:51.0

8:31

9

23:41.2

47:22

47:32.2

10

113

CLARENCE LLOREN

71

22

10

28:41.0

10:15

10

29:05.2

58:10

57:46.2

 
Top

Male 26 to 35

 

Overall

 

------------ Run ------------

------------ Swim ------------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

JIMMY DAVIS

153

33

1

15:46.3

5:38

3

12:44.7

25:28

28:31.0

2

8

SEAN WALSH

41

28

4

18:06.0

6:28

1

12:22.5

24:44

30:28.5

3

9

ANTHONY LAGETA

124

30

2

16:47.1

6:00

6

14:15.7

28:30

31:02.9

4

12

LINDSEY DYMOND

22

28

3

17:19.1

6:11

8

14:28.5

28:56

31:47.6

5

23

CHRISTOPHER JDNISON

136

28

5

18:15.1

6:31

9

16:07.7

32:14

34:22.8

6

27

DEREK CORYELL

8

33

6

18:48.6

6:43

10

16:52.9

33:44

35:41.5

7

28

RITO FUNTANILLA

99

34

7

18:59.7

6:47

11

16:56.2

33:52

35:55.9

8

34

MIKE PAULI

126

32

10

23:05.2

8:15

4

13:49.9

27:38

36:55.1

9

35

ERNESTO VALENTIN

128

34

9

22:37.6

8:05

7

14:23.6

28:46

37:01.2

10

38

TIMOTHY MING

52

26

13

24:44.2

8:50

2

12:27.3

24:54

37:11.5

11

45

SHAUN SAKAI

39

33

12

23:43.5

8:28

5

13:59.3

27:58

37:42.8

12

46

MICHAEL GARCIA

76

27

8

19:20.1

6:54

13

18:38.0

37:16

37:58.2

13

65

JARED UNDERWOOD

16

34

14

24:47.4

8:51

12

16:58.7

33:56

41:46.1

14

103

FRANK COHN

45

27

11

23:25.1

8:22

14

27:52.6

55:44

51:17.7

 
Top

Male 36 to 45

 

Overall

 

------------ Run ------------

------------ Swim ------------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

7

CHRISTIAN FRIIS

87

38

1

16:30.9

5:54

5

13:41.2

27:22

30:12.1

2

10

KRISHNA CHATTERJEE

23

41

2

18:20.9

6:33

4

13:20.6

26:40

31:41.6

3

13

JUSTIN ORLICH

7

38

6

20:07.5

7:11

1

11:46.0

23:32

31:53.5

4

14

HARLAN KLEIN

60

40

5

19:42.2

7:02

3

13:04.0

26:08

32:46.2

5

17

KEVIN MARSHALL

43

38

4

19:15.7

6:53

7

14:16.8

28:32

33:32.5

6

22

MICHAEL HUFFON

115

39

8

21:50.2

7:48

2

12:29.1

24:58

34:19.3

7

24

DUSTIN SHARP

73

41

7

20:29.9

7:19

8

14:24.1

28:48

34:54.0

8

42

JAMES WALTHER

63

45

12

23:44.7

8:29

6

13:45.6

27:30

37:30.4

9

44

KACY KURIO

37

36

3

18:52.8

6:44

17

18:49.7

37:38

37:42.5

10

52

PETE JONES

5

40

9

22:31.2

8:03

11

17:30.9

35:00

40:02.1

11

58

ADAM ARNAUD

85

39

13

24:18.7

8:41

10

16:33.2

33:06

40:51.9

12

64

BRONSY TANSLEY

82

42

11

23:33.4

8:25

12

17:48.8

35:36

41:22.2

13

67

JAYSON DIBBLE

107

36

15

25:38.8

9:09

9

16:21.5

32:42

42:00.3

14

68

RICHARD MUSSER

2

44

10

23:27.2

8:23

16

18:41.3

37:22

42:08.6

15

71

ARNOLDO ALBIAR

59

40

14

24:31.4

8:45

13

17:55.4

35:50

42:26.8

16

105

BILL NAGEL

123

42

17

33:16.2

11:53

14

18:34.2

37:08

51:50.4

17

106

GREG THIELEN

125

43

16

33:12.8

11:51

15

18:38.1

37:16

51:50.9

 
Top

Male 46 to 55

 

Overall

 

------------ Run ------------

------------ Swim ------------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

11

DAVID CARLSSON

20

46

1

16:39.2

5:57

4

15:08.1

30:16

31:47.3

2

15

MIKE SCHOEBER

151

48

2

19:15.1

6:53

2

13:35.7

27:10

32:50.9

3

25

STUART SIMMONS

56

50

5

21:46.0

7:46

1

13:33.8

27:06

35:19.8

4

29

MARK BOROWASKI

154

46

4

20:41.9

7:23

5

15:31.7

31:02

36:13.6

5

39

TED LEON

89

48

3

19:32.1

6:59

6

17:46.6

35:32

37:18.7

6

49

GREGORY AUSTIN

36

54

7

24:11.5

8:38

3

14:28.3

28:56

38:39.8

7

77

GEORGE ROSS

132

55

6

23:16.1

8:19

8

20:17.2

40:34

43:33.3

8

98

ART BROSTROM

78

55

8

31:50.1

11:22

7

17:51.5

35:42

49:41.6

 
Top

Male 56 to 60

 

Overall

 

------------ Run ------------

------------ Swim ------------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

32

ALTON MOTOBU

35

60

1

24:09.7

8:38

1

12:39.6

25:18

36:49.3

2

53

DAVE SHERMAN

83

57

2

26:41.3

9:32

2

13:44.7

27:28

40:26.0

 
Top

Male 61 and over

 

Overall

 

------------ Run ------------

------------ Swim ------------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

60

JAMES SCOTT

86

69

3

25:09.3

8:59

1

15:56.4

31:52

41:05.7

2

84

J.B. NATION

57

62

1

23:46.7

8:29

2

21:29.6

42:58

45:16.3

3

92

CLAUDE LEVESQUE

92

65

2

23:56.0

8:33

3

24:09.8

48:18

48:05.8

4

114

VIC BONFIGLIO

9

64

 

 

4

1:00:25.7

**:50

1:00:25.7